Karakalpak Yazarı Kenesbay Allambergenov’un Seçme Hikâyeleri - Erdal Aydoğmuş - Bengü Yayınları

9786256852891
%
25
İndirim
150.00 TL
200.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
500TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Karakalpak Yazarı Kenesbay Allambergenov’un Seçme Hikâyeleri - Erdal Aydoğmuş - Bengü Yayınları

ERDAL AYDOĞMUŞ

07 Kasım 1954’te doğan ve 23.03.2023’te vefat eden yazar Keñesbay Allambergenov, yazarlık yönünün yanı sıra akademisyendir.  Karakalpakistan’ın Qaraözek bölgesinde düyaya gelip edebî yolculuğu ilkokul dördüncü sınıftayken “Däslepki Bes” (İlk Beş) adlı hikâyesini yazmasıyla başlamıştır. Daha sonra hikâye ve roman türünde edebî eserler kaleme almış olan Keñesbay Allambergenov edebiyat araştırmacısı olmasından dolayı uzun yıllar üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapmış ve edebiyat alanında bilimsel kitapları da yayınlanmıştır. Hem yazar hem de bir akademisyen olmasından dolayı çok yönlü bir insandır.

Bu kitapta Keñesbay Allambergenov’un seçme on hikâyesi incelenmiştir. Toplumcu bir yazar olan Keñesbay Allambergenov yaşadığı toplumdan yola çıkarak hikâyelerini oluşturmuştur. İncelenen hikâyelerinden de anlaşılacağı üzere hikâyelerinin konusu yaşadığı olaylarla ilgilidir. Bundan dolayı da toplumcu bir yazar olduğu açıkça görülmektedir. Hikâyelerinden çevre dostu bir yazar olduğu da anlaşılan Keñesbay Allambergenov’un doğaya kaşı duyarlılığı açık bir şekilde görülmektedir.

Türkiye’de Karakalpak dil ve edebiyatı hakkında çok fazla çalışma olmadığı bilinmektedir. Hem Karakalpak yazarı Keñesbay Allambergenov’u tanıtmak hem de Türkiye Türkçesine aktarılmış olan on hikâyesinden hareketle yazarın hikâyecilik yönü incelenerek Türkiye sahasında da hikâyeciliği hakkında bilgi sahibi olunması için bu kitap kaleme alınmıştır.

Sayfa
210Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.50cm
Basım Yılı
2023
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler