İşletme Yönetimi - Hasan Tutar - Umuttepe Yayınları

9786057223029
%
5
İndirim
161.50 TL
170.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

İşletme Yönetimi Ürün Açıklaması

Toplumların gelişmişlik düzeyi arttıkça, işletmelerin insan ve toplum yaşamındaki önemi de artmakta diğer taraftan da toplumların gelişmişlik düzeylerinin artmasını sağlayan yapıların başında işletmeler gelmektedir. Gelişmişlik ile işletme arasında kurulan söz konusu ilişki nedeniyle işletme yönetiminin
önemi artmaktadır. İşletme yönetimi geleneksel dönemlerde olduğunun aksine el yordamıyla yapılan bir uğraş olmaktan çok, uzmanlık gerektiren ve sistematiği olan bir “meslek” olarak gelişmektedir. 

İşletme yönetiminin bilimsel bir içerik kazanması aynı zamanda sahiplik ve yöneticilik arasında bir ayrımın yapılmasını gerekli kılmakta meslek profesyonelleşmeye doğru gitmektedir. Bugün “işletme yöneticileri” işletmecilik alanında elde ettikleri bilgi ve beceri sayesinde sadece üretim araçlarının mülkiyetini kullanmamakta, aynı zamanda onları kontrol etmektedirler. Üretim araçlarının mülkiyeti ile kontrolü farklı sınıflar arasında paylaşılmaktadır. Bugün profesyonel bir faaliyet haline gelen işletmecilik alanında hızlı bir değişim yaşanmaktadır. Geleneksel dönemlerde yöneticiler belirli bir geleceği plânlıyorlardı; bugünün yöneticileri hızlı değişim nedeniyle belirsizliği plânlamak durumunda kalmaktadırlar. Günümüzde işletme yöneticileri, örgütsel yapıyı ve üretim modellerini belirsiz bir geleceğe hazırlamak durumunda kaldıkları için, işletmecilik faaliyetleri el yordamıyla yürütülen bir faaliyet olmaktan çıkarak profesyonel bir meslek olarak önem kazanmaktadır.

Ulusal ve uluslararası iş sistemleri, çevre analizleri, işletme yönetiminin ulusal sınırların ötesine taşınarak, uluslararası bir piyasada yürütülmesi gereğini ortaya koymaktadır. Çevre analizleri, yeni pazarlama ve piyasa araştırması teknikleri, yeni iş ve iş yapma yöntemleri çağdaş işletmeciliğin önemli konuları olmaya başlamaktadır. Söz konusu gelişmeler, geleneksel imalât ve satış işi olarak çerçevesi çizilebilecek sanayi ekonomisi yerine, bilgiyi üreten ve işleyen “yeni ekonomi” modelinin gelişimini sağlamaktadır.

Marka
Umuttepe Yayınları
Yazar
Hasan Tutar
Sayfa
448Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
2023

İşletme Yönetimi Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı