İslamofobi Söylemi - F. Betül Aydın Varol - Pınar Yayınları

%
40
İNDİRİM
9789753525626
%
40
İndirim
35.00 TL
21.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Kavramsal içeriğiyle yeni olsa da İslamofobinin tarihi İslam’ın ortaya çıktığı yıllara kadar uzanır. Bu durumu tetikleyen teolojik, kültürel, siyasi ve ekonomik pek çok sebep sıralanabilir. Batı’da İslam karşıtlığı tarihsel süreçte farklı şekillerde tezahür etse de medya çağında İslam karşıtı düşünce ve eylemler daha çok Batı basınında karşımıza çıkıyor.

Günümüzde İslam ve İslam toplumlarıyla ilgili olarak haberlerin ağıyla yaygınlık kazanan nefret, küçümseme ve düşmanlığın yol açtığı olayları çok açık bir şekilde görüyoruz. F. Betül Aydın Varol’un Batı medyasındaki yükselen bir trendi ele aldığı İslamofobi Söylemi adlı kitabı bugün Batı tarafından âdeta bir endüstri hâline getirilen İslamofobinin, sistematik bir biçimde üretilip dağıtılmasında en büyük rolü Batı medyasının üstlendiğini ortaya koyuyor.

Batı’da süregelen tartışmaları da aktaran eser, Batı medyasında İslam’la ilgili haber ve yorumların nesnellikten uzaklığı ve tek yanlılığını çeşitli olaylar üzerinden ele almasıyla farklılaşıyor. Batı basınındaki İslam ve Müslümanlarla ilgili haberleri merkeze alan çalışma, ideolojik farklılıklarına rağmen medyanın İslamofobiyi nasıl inşa ettiğini adım adım takip ediyor.
Batı basınındaki düşmanca ön yargı ve çarpıtmalara yeniden bakan İslamofobi Söylemi, eleştirel bir okumayla Avrupa’daki İslam karşıtlığında medyanın rolüne dair kapsamlı bir değerlendirme sunuyor.

Marka:
Pınar Yayınları
Yazar:
F. Betül Aydın Varol
Sayfa:
279 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Ocak 2021