İsbat-ı Vacib Tartışmaları - Kolektif - Fecr Yayınları

%18 İndirim
9786258304763
%
18
İndirim
80.36 TL
98.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

İsbat-ı Vacib Tartışmaları Ürün Açıklaması

Elinizdeki kitap, İslam düşüncesinin müteahhit döneminin 15. yüzyılda muhakkik kimliği ile öne çıkan düşünürlerinden olan Celâleddin Devvânî’nin Risale fî İsbâti’l-vâcibi’l-kadîme ve Risale fî İsbâti’l vâcibi’l-cedîde adlı risalelerinin içerdiği meselelerin kaynaklan ve günümüz inanç problemlerinin çözümüne ne gibi katkısının olabileceğinin tartışıldığı “Celâleddin Devvânî’nin İsbât-ı Vâcib Yorumunun Günümüz İnanç Problemlerinin Çözümüne Katkısı” başlıklı çalıştayda sunulan çalışmaları bir araya getirmektedir. Kitapta yer alan makaleler, şu iki hususa odaklanmaktadır:

Birincisi, İslam düşünce geleneğinde 12. yüzyıldan sonraki süreçte müstakil olarak isbât-ı vâcib meselesine hasredilen metinlerin amaç, yöntem ve değer açısından sahip olduğu muhtevayı belirlemektir. Öncelikli olarak üzerine çok sayıda şerh ve hâşiye yazılması suretiyle klasik metin hüviyeti kazanmış olan Devvânî’nin isbât-ı vâcib risalelerinin muhtevasında yer alan meselelerin incelendiği bu aşamada, onun isbât-ı vâcib problemine dair görüşleri kaynaklan ve etkileri açısından tartışılmaktadır.

İkincisi ise isbât-ı vâcib başlığı ile yazılmış metinlerin günümüz inanç problemlerinin çözümüne ne gibi bir katkısının olabileceğini belirlemektir. Bu çerçevede günümüzde ortaya çıkan inanç problemleri, Tanrı’nın varlığı meselesine ilişkin çağdaş dönemde getirilen öneriler ve alternatif yaklaşımlar tartışılan başlıca konulardır.

Marka
Fecr Yayınları
Yazar
Kolektif
Sayfa
276Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

İsbat-ı Vacib Tartışmaları Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı