Isauria Yolu - Tuz Yolu/Via Sebasta Yürüyüş Yolları - Mehmet Gültekin - Tebeşir Yayınları

9786259466606
%
10
İndirim
720,00 TL
800,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Isauria Yolu - Tuz Yolu/Via Sebasta Yürüyüş Yolları - Mehmet Gültekin - Tebeşir Yayınları

Mehmet Gültekinin bu kitabı Anadolu arkeolojisine sunduğu katkılar kadar Türkçe arkeoloji metinleri oluşturmak yönünden de önemlidir. Binlerce yıl önce bu topraklarda yaşamış bir halkın ayak izlerinden hareket eden Gültekin, bu durumu arı, duru ve özgün Türkçesiyle ne güzel yazmış! Tuz gölünden Akdenize uzanan bu kara ve deniz göçebesi halkın ilginç yol ve yaşam öyküsünü bir Türk dili uzmanının kaleminden okumak keyifli bir tarih yolculuğu. Anadolunun Vikingleri sayılabilecek Isaurialıları keşfettiren bu kitabı öneriyor, yazarını kutluyorum.
Prof. Dr. Ali AKAR
Mehmet Gültekin Isauria Yolu güzergahını fiili olarak belirleyerek, bu güzergahta kendisini takip edecek çağdaş insanlara, geçmişi yaşamayı ve kendisini çeşitli bilgilerle donatmayı vaad ediyor. Ayrıca elinizdeki kitapta da Isauria Yolu güzergahını bizzat yürümeye imkan bulamayanlar ve yürüyüşü gerçekleştirmeden önce okuyacaklar için,  cümlelerden oluşan satırlar, şemalar ve fotoğraflar aracılığıyla yansıttıkları ile kafalarının içinde bir yolculuğa çıkmalarını sağlıyor. Bu kitabı okuduğunuzda, kutsal saydıklar dağları ve yolları meskun tutmuş uzak ve yakın atalarımız ve bugünkü Türkmen-Yörükler gibi Isaurialıların da kutsal ve güvenli saydıkları dağlarda ve Isauria Yolunda, insanlık serüvenlerinin bir kesitini okuyacak ve hatta o yol üzerinde dolaşıp yaşadığınızı hissedeceksiniz.
Prof. Dr. Yasar ÇORUHLU
Kaç kez gidip döndüğüm Altaylarda bir kamdan öğrenmiştim: Bilmek isteyen yola çıkar. Mehmet Gültekinin kitabı, okura bu çağrıyı yapıyor. Pisidia, Iconium, Pamphylia ve Cilicia  arasındaki o yörede, bize Isauria’nın yollarını adım adım adımlatıyor. Isaurialılar, Konya’nın güneyinde, Torosların bağrında Bozkır adlı ilçeyi kendilerine başkent yaptılar. Bizim bin yıldır kese kese bitiremediğimiz sedir ormanlarını kendi çağlarında gözleri gibi korudular. Likya ile Karya’nın yaşadığı tarihlerde onlar da burada yaşıyordu. Onların öyküsünü, ayak izlerini anlatıyor kitap. Bir yol kitabı, geçmişin ülkesine giden yollar kitabı.
Özcan YÜKSEK (Yazar - Magma Dergisi)

Sayfa
368Sayfa
Kağıt
1. HamurKağıt
Boyut
11.50x21.00cm
Basım Yılı
Mayıs 2024
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler