İlahi Komedya - Cennet - Dante Alighieri - Mirhan Kitap

9786258297331
%
25
İndirim
41.25 TL
55.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

İlahi Komedya Ürün Açıklaması

Dünyanın en büyük edebiyat eserlerinden biri olarak kabul edilen İlahi Komedya, (İtalyanca adı La Divina Commedia), Dante tarafından 1308-21 yılları arasında orijinal adı La Commedia olarak İtalyanca yazılmış uzun epik şiiridir. Her biri 33 kantodan oluşan üç ana bölüme - Inferno (Cehennem), Purgatorio (Araf) ve Paradiso (Cennet) –  ayrılmış olan eser, Dantenin karanlıktan ve hatadan ilahi ışığın vahyine doğru yaptığı yolculuğun izini sürer ve Tanrının Beatific Visionı ile doruğa ulaşır.
Dantenin 1300 yılının ilkbaharında Kutsal Cumadan önceki geceden Paskalyadan sonraki Çarşamba gününe kadar süren üç ölüler diyarındaki yolculuğunu anlatır. Romalı şair Virgil ona Cehennem ve Arafta rehberlik eder; Dantenin o zamanlar moda olan saraylı aşk geleneği tarzında uzaktan hayranlık duyduğu Floransalı Beatrice ise ona Cennette yol gösterir. Elinizdeki kitap, Dantenin Cennete yaptığı yolculuğun öyküsüdür.
İlk yükselişten sonra Beatrice, Danteye Cennetin dokuz göksel küresi boyunca rehberlik eder. Cennetin en alttaki yedi küresi yalnızca temel erdemler olan Sağduyu, Metanet, Adalet ve Ölçülülük ile ilgilidir. İlk üç küre temel erdemlerden birinin eksikliğini içerir - Ay Tanrıya verdikleri yemin ay gibi solan ve bu nedenle metanetten yoksun olan tutarsızları; Merkür şan için erdemli olan ve bu nedenle adaletten yoksun olan hırslıları ve Venüs sevgileri Tanrıdan başkasına yönelen ve bu nedenle Temperancedan yoksun olan âşıkları içerir.
Sonuç olarak Paradiso, Inferno ve Purgatoriodan daha teolojik bir yapıya sahiptir.
İlahi Komedya Dantenin Üçlü Tanrıyı görmesiyle sona erer. İfade edemediği bir anlayış parıltısı içinde, Dante sonunda Mesihin tanrısallığının ve insanlığının gizemini anlar ve ruhu Tanrının sevgisiyle hizalanır.

Marka
Mirhan Kitap
Yazar
Dante Alighieri
Sayfa
152Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

İlahi Komedya Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı