İlahi Komedya - Araf - Dante Alighieri - Mirhan Kitap

9786258297355
%
25
İndirim
41.25 TL
55.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

İlahi Komedya Ürün Açıklaması

Dünyanın en büyük edebiyat eserlerinden biri olarak kabul edilen İlahi Komedya, (İtalyanca adı La Divina Commedia), Dante tarafından 1308-21 yılları arasında orijinal adı La Commedia olarak İtalyanca yazılmış uzun epik şiiridir. Her biri 33 kantodan oluşan üç ana bölüme - Inferno (Cehennem), Purgatorio (Araf) ve Paradiso (Cennet) -  ayrılmış olan eser, Dantenin karanlıktan ve hatadan ilahi ışığın vahyine doğru yaptığı yolculuğun izini sürer ve Tanrının Beatific Visionı ile doruğa ulaşır.
Dantenin 1300 yılının ilkbaharında Kutsal Cumadan önceki geceden Paskalyadan sonraki Çarşamba gününe kadar süren üç ölüler diyarındaki yolculuğunu anlatır. Romalı şair Virgil ona Cehennem ve Arafta rehberlik eder; Dantenin o zamanlar moda olan saraylı aşk geleneği tarzında uzaktan hayranlık duyduğu Floransalı Beatrice ise ona Cennette yol gösterir.
 İlahi Komedya’nın ikinci bölümü olan Araf’ta cehennemin derinliklerinden kurtulan Dante ve Virgil’in, yeraltından dünyanın öbür ucundaki Araf Dağına çıkışları anlatır. Dağ, Güney Yarımküredeki tek kara parçası olan ve Şeytanın düşüşünün Cehennemi yaratmasıyla ortaya çıkan kayaların yer değiştirmesiyle oluşan bir adadadır. Dağın yedi ölümcül günaha ya da günahkârlığın yedi köküne karşılık gelen yedi terası vardır. Buradaki günah sınıflandırması Infernodakinden daha psikolojiktir, eylemlerden ziyade güdülere dayanır. Ayrıca klasik kaynaklardan ziyade Hıristiyan teolojisinden alınmıştır. Bununla birlikte, Dantenin günah ve erdemle ilgili açıklayıcı örnekleri klasik kaynakların yanı sıra İncil ve çağdaş olaylardan da yararlanır.
İlahi Komedya boyunca bir tema olan aşk, Araf Dağındaki günahın çerçevelenmesi için özellikle önemlidir. Purgatorio alegorik olarak Hıristiyan yaşamını temsil eder.

Marka
Mirhan Kitap
Yazar
Dante Alighieri
Sayfa
168Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

İlahi Komedya Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı