İki Yol Açıcı: Nureddin Topçu ve Necip Fazıl - Mehmet Doğan - Yazar Yayınları

9786054653133
%
15
İndirim
51.00 TL
60.00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

İki Yol Açıcı: Nureddin Topçu ve Necip Fazıl Ürün Açıklaması

Batıda eğitimini tamamlamış bir düşünür olarak Nureddin Topçu, Türkiyenin yakın tarihinde batı tarzı eğitimden geçmiş aydın Müslüman tipinin oluşumunda dikkatten kaçan önemli bir rol oynamıştır. Bu alanda diğer müessir ve popüler isim daha önce şair ve edip olarak büyük şöhret kazanmış olan Necip Fazıldır. 1943den itibaren aralıklarla yayımladığı Büyük Doğu mecmuasında daha vülger ve ajite edici tarzda bir neşriyat yürütmüştür. Topçu, politik yaklaşımlardan neredeyse tamamen uzak dururken. Necip Fazıl, her zaman siyasi tavırlar ortaya koymaya, geliştirmeye ve siyasi ilişkiler kurmaya yönelmiştir. Dikkati çeken nokta, her ikisinin de tahsillerini Avrupada tamamlamış veya sürdürmüş olmalarıdır. Topçu ile Necip Fazılin müşterek noktaları bununla da bitmiyor, her ikisinin de 1930larda tanıştıkları nakşi şeyhleriyle ilişkilerinden sonra böyle bir mecraya girmeleri diğer önemli ortak taraflarını teşkil ediyor.

Nureddin Topçu ile Necip Fazılı bir arada zikretmek, tek kitapta onların fikirlerini ve mücadelelerini anlatmak, pek alışılmış bir şey değil. Necip Fazılın kitlelere daha fazla ulaşan tesiri. Nureddin Topçunun derinden seyreden fikirlerinin neredeyse görmezden gelinmesine yol açmıştır.

Tarz, tavır ve mizaç olarak hayli farklı iki yol açıcıyı tanıma konusunda bu kitabın bir başlangıç olacağını düşünüyoruz.

Marka
Yazar Yayınları
Yazar
Mehmet Doğan
Sayfa
165Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
14.00x21.00cm
Basım Yılı
Nisan 2016

İki Yol Açıcı: Nureddin Topçu ve Necip Fazıl Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı