İbnül Arabi - Sayılar ve Rüyalar - Osman Nuri Küçük - Nefes Yayıncılık

9786059901192
%
33
İndirim
40.20 TL
60.00 TL
2 adet stokta!
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

İnsanoğlu, eşyayı ölçme girişiminin sonucunda sayıyı fark eder, daha sonra alemin sayısal bir düzen üzerine kurulu olduğunu anlar. Her toplumun sayıyı düşünüp sembolleştirmesi, bu bilginin Allah vergisi olarak doğamızda var olduğuna işaret etmektedir. Sayılar, alemin kozmik dilidir. Bu yüzden evrendeki varlıkların sırrı, bu dilin çözülüp anlaşılmasıyla bilinebilir. Nitekim İbnül-Arabi de sayının ilahi mertebeden sırlar taşıdığını belirtmekte ve sayının ilkelerinden hareketle varoluşun ilâhi sırlarının bilinebileceğini düşünmektedir.

Rüya ise insanı, onun ruhsal dünyasını ve bilinçaltını anlamada başvurulan kadim metotlardan biridir. İbnül-Arabi rüyaların tabirini varlık mertebeleri anlayışıyla açıklamaktadır ve onun düşüncesinde rüya, insanın varoluş serüvenine dair mühim ipuçları barındıran hakikatler içermektedir.

Birinci bölümünde İbnül-Arabinin rüyalara dair yaptığı değerlendirmeler, ikinci bölümünde ise sayı ile varlık arasında kurulan irtibat üzerinde durulan İbnül-Arabi - Sayılar ve Rüyalar isimli bu eser, İbnül-Arabinin sayıları ve rüyaları nasıl bir irtibat üzerinden ele aldığını anlamamızda oldukça aydınlatıcı ve bilgilendiricidir.

Marka
Nefes Yayıncılık
Yazar
Osman Nuri Küçük
Sayfa
160Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
14.00x21.00cm
Basım Yılı
Şubat 2016

Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı