Hukuki Açıdan Kripto Varlıklar ve İlk Kriptopara Arzı (Initial Coin Offering) İstanbul Üniversitesi

9786254325380
%
10
İndirim
211.50 TL
235.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
350TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Hukuki Açıdan Kripto Varlıklar ve İlk Kriptopara Arzı (Initial Coin Offering) İstanbul Üniversitesi

Bir kod parçacığı olarak kripto varlıklar gelişen ekosistemi ve diğer unsurlarıyla birlikte dünya finans sisteminde dikkat çekmekte; Bitcoin adlı kripto varlık ile başlayan süreç, yerini farklı uygulamalara ve teknolojik gelişmelere bırakarak yoluna devam etmektedir. Bu alanda ortaya çıkan yeni uygulamalar da Fintek alanındaki baskınlığını artırmaktadır. Çalışmamızda da Fintek uygulamaları arasında önemli bir yere sahip olan kripto varlıklar ve ICO ele alınmıştır.
Kripto varlıkların teknoloji ile sıkı sıkıya bağlı olması ve dağıtık defter teknolojisiyle akıllı sözleşmelerin günbegün yeni uygulamaları ortaya çıktığından, teknik kısımların özellikle hukukçular bakımından anlaşılması zor olabilir. Bu nedenle çalışmamızın ilk bölümünde de dağıtık defterler, blokzinciri ve akıllı sözleşmeler gibi konunun teknik bölümleri ele alınmıştır. Ayrıca ilk bölümde Türkiye, diğer ülkeler ve özellikle 2023 yılının Nisan ayında Avrupa Birliğinde kabul edilen MiCAR düzenlemeleri incelenmiştir.
Çalışmamızın ikinci bölümünde ise kripto varlıklar daha iyi anlaşılabilmesi bakımından sınıflandırılmış, sonrasında hukuki nitelikleri açıklanmaya çalışılmıştır. Zira sınıflandırmanın tam ve uygun olarak yapılabilmesi, hukuki niteliklerinin tespitinde ve bu varlıkların kavranabilmesinde büyük önemi haizdir. Devamında kripto varlıkların sermaye piyasası aracı, para ve eşya olarak görünümleri öğretideki diğer görüşlerle ve özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından çıkartılan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik hükümleri incelenmiştir. Yine bu bölümde önemine binaen kripto varlıklara ilişkin MiCAR düzenlemeleri üzerinde durulmuştur.
Üçüncü ve son bölümde ise kripto varlıkların ihraç faaliyeti olarak tanımlanabilecek ICO ana hatlarıyla birlikte açıklanmış, uygulamadaki örnekleri, izahnameye benzerlik gösteren beyaz doküman, hukuki yapısı ve düzenleme önerileriyle incelenmiştir. Bu bölümde de kripto varlık ihracına ilişkin MiCAR düzenlemeleri de konu bağlamında ele alınmıştır.

Sayfa
250Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.50x23.50cm
Basım Yılı
Haziran 2023
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler