Hint Mutfağı - Raji Manipuri - Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri

9786055328436
%
27
İndirim
51.10 TL
70.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Hint Mutfağı Ürün Açıklaması

HI·NT MUTFAGˆI
Gezginlerin bir bas¸ka gezegen olarak adlandırdıgˆı u¨lkedir Hindistan. I·c¸inde onlarca du¨nyayı barındıran topraklardır Hindistan.
Du¨nyanın bas¸lıca mutfaklarından Hint Mutfagˆı, gu¨n gec¸tikc¸e ilgiyi u¨zerine c¸ekmektedir. Bunun en o¨nemli nedenlerinden biri, Hindistan’ın baharat du¨nyası olması ve c¸ok sayıda baharat kullanmasıdır.
Baharat genel olarak yemeklere tat ve lezzet vermek ic¸in kullanılan bitki ya da kurutulmus¸ bitkiden imal edilen tozlara denir. Her bitkinin vu¨cutta bir etkisi vardır.
Hindistan yemeklerinde c¸ok o¨zel baharat karıs¸ımları kullanılır. Tu¨m du¨nyaca tanınmıs¸ mutfaklarda kullanılan bir baharat karıs¸ımı olan “Ko¨ri”nin Hindistan’dan du¨nyaya yayılmasına ragˆmen, kesinles¸mis¸ bir tarifi yoktur. Yine Hint mutfagˆında c¸ok kullanılan Garam Masala da c¸ok sayıda baharat karıs¸ımından olus¸ur.
Garam Masala; Hindistan, Pakistan, Nepal ve Banglades¸te yemekte yaygın olarak kullanılan bir baharat karıs¸ımıdır. Karıs¸ımın ic¸erigˆi degˆis¸ebilir, ancak genellikle karabiber, kırmızı biber, kis¸nis¸, kimyon, kakule, tarc¸ın, hindistan cevizi ve karanfilden olus¸ur.
Garam sıcak ve masala baharat karıs¸ımı anlamına gelen Hintc¸e kelimelerdir. Ayrıca Ayurveda alternatif tıbbında ‘Garam Masalanın vu¨cut ısısını artırdıgˆına inanılır.
Hint yemeklerinin tadını tam kararında kullanılan baharatlar verir.
Hint Mutfagˆı yo¨relere go¨re c¸es¸itlilik go¨sterir. Hindistan yarımadasında inanc¸ du¨nyası da yemek c¸es¸itlerinde etkili olmus¸tur. Hindular sıgˆır etini, Elbette Mu¨slu¨manlar da domuz etini tu¨ketmezler, Budistler de vejeteryandır, yani hic¸ et tu¨ketmezler. Kes¸mirdeki Brahmanlar ise domuz ve sıgˆır haric¸ bu¨tu¨n etleri yerler.
Hint Mutfagˆı adeta bir vejeteryan mutfagˆıdır. Sebze agˆırlıklıdır.
Hint Mutfagˆı, Hint yarımadasının adeta bir kıta olması nedeniyle (u¨lkenin yu¨zo¨lc¸u¨mu¨ 3.287.000 km2) bo¨lgelere go¨re yemek c¸es¸itliligˆi farklılas¸ır. Kuzeybatı bo¨lgesinin mutfagˆı yemek c¸es¸itliligˆiyle dikkat c¸eker. En c¸ok bilinen yemegˆi kuzu etinden yapılan “Biryani”dir. Garam Masala da bo¨lge de sıklıkla kullanılır. Yogˆurt ise baharatlı ic¸ecekleri hazırlamakta kullanılır. Hindistanın gu¨neybatı bo¨lgesindeki Goa daha c¸ok Portekiz etkisinde kalmıs¸tır. Goa mutfagˆının klasik yemekleri Vindalo ve kıyıda olması nedeniyle deniz u¨ru¨nleridir. Aslı bir Portekiz yemegˆine dayanan Vindalo, Goanın mes¸hur ko¨rili yemegˆidir.
Arap ve I·ran etkisi daha c¸ok kuzey Hindistanda go¨ru¨lu¨r ve burada vejeteryan olmayan bir mutfak yaygındır. Kerala bo¨lgesi yu¨zyıllardır yabancı etkisinde kalmıs¸tır, burada daha c¸ok balık ve et yenir.

    
Kitapta yer alan tarifler:
Çorbalar 9 tarif
Mezeler 25 tarif
Salatalar 8 tarif
Sebze yemekleri 27 tarif
Balık yemekleri 23 tarif
Et yemekleri 16 tarif
Yumurta ve Tavuk Yemekleri  21 tarif
Pilavlar-Makarnalar 8 tarif
Hamur İşleri 8 tarif
Tatlılar 13 tarif
İçecekler 9 tarif
Baharat Karışımları 5 tarif
Soslar  12 tarif

TOPLAM 184 TARİF

Marka
Dönence Basım ve Yayın Hizmetleri
Yazar
Raji Manipuri
Sayfa
120Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x22.50cm
Basım Yılı
2022

Hint Mutfağı Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı