Herkes İçin Çin Tarihi - S. Can Yolaç - E Yayınları

%
28
İNDİRİM
9789753903639
%
28
İndirim
40.00 TL
28.80 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Herkes İçin Çin Tarihi, adından da anlaşıldığı gibi Çin kültür ve medeniyetini herkese anlatabilmeyi hedefleyerek yazılmış bir kitaptır. Hiç şüphesiz gunumuzde bir ülkeyi anlayabilmek için önce o ülkenin tarihsel bilgi altyapısına sahip olmak gerekir. Bu gereklilik, Çin gibi yaklaşık 3600 yıldır kültürel sürekliliği kesintiye uğramadan varlığını devam ettirme eşsizliğine sahip olan bir ülke için çok daha önemlidir.

Kitabı yazma kararım başlangıçta Çini anlama ihtiyacım sayesinde oldu. Mesleki nedenlerle yıllarca Çinde yaşamış, Çince konuşabilen ve Çin ile ilgili her konuda okumalar yapan biri olarak, Çin tarihi ve kültürü hakkında herhangi bir bilgisi olmayan kişilere yönelik, sade ancak yeterli bir kitap olmadığını fark ettim. Özellikle Türkçe kaynaklar, ya bir gezi kitabının tarih bölümü gibi yüzeysel ya da akademik bir monografi gibi başlangıç seviyesi için fazla spesifik geldi. Kaldı ki kitapçılardaki hemen hemen tüm Çin Tarihi kitaplarının diğer dillerden Türkçeye çeviri olması nedeniyle çoğunun, kavramları açıklamakta yetersiz kaldığını gördüm. Bu nedenle kendimden hareketle herkes için bir Çin tarihi kaleme almaya karar verdim.

Fark ettiğim ilk zorluk, kültürel olarak çok derin bir medeniyetin çok geniş bir çalışma sahası olması ve herkesin anlayabileceği şekilde özetlenmesinin güçlüğü oldu. Araştırmalarımın birinci yılı sonuna doğru Çin hükûmetine, çalışmamı destekleyecek bir eğitim bursu başvurusu yaptım. Şanghay şehri Fudan Üniversitesinde tez aşamasız bir master programı kazanarak 2014-15 akademik yılında Çin Tarihi eğitimi aldım. Çinde katıldığım programların yanı sıra toplamda iki yıllık bir çalışma sonrasında, araştırmam amaçladığım düzeye ulaştı. Yazarı olarak kitabın kapsamını tek cümleyle açıklamam gerekirse Arkeolojik bulgularla ispat edilmiş başlangıcından, bugünkü Çin Halk Cumhuriyetinin kurulmasına kadar geçen 3600 yıllık Çin Tarihinin; kültürel ve siyasi açıdan en önemli olaylarının, aralarındaki tarihsel bağların kurulmasına da özen gösterilerek tek bir eserde toplanmaya çalışılmış olmasıdır, diyebilirim.

Kitabı sıkıcı olmadan öğreten bir tarzda yazmaya özellikle gayret ettim. Kavrayış sürekliliği sağlayabilmek için bazı önemli kavramları gerekli olan yerlerde ayrı bir metin kutusu içinde açıkladım. Tarih kitaplarında pek rastlanılmayan bir yaklaşımım da okuyucuma film seçkisi sunmuş olmamdır. Şahsen seyrettiğim yüzlerce film arasından, tarihsel gerçeklere uygun olarak çekilmiş ve keyifle izlenebileceğini düşündüğüm 25 önemli eseri seçtim. Ve kitabımın akışı içinde yer alan konularla alakalı filmleri, ilgili konu bitiminde kısa bir paragrafta tanıttım. Bu sayede okuyucuma, tavsiye ettiğim filmleri seyrederek okuduklarını görsel olarak da pekiştirme fırsatı sağlamak istedim.

Tarihte yaşanan tartışmalı konular da benim için üzerinde düşünülmesi gereken bir konuydu. Tartışmalı konularda bir görüş ortaya koymak yerine, konuya ilişkin tezlere ve antitezlere yer vermeyi tercih ettim.

Özellikle Çine turistik ya da iş amacıyla seyahat eden kişilerin faydalanabileceğini düşündüğüm bu kitabın, Çin ile ilgilenen herkes için faydalı bir el kitabı olmasını ümit ediyorum.

Marka:
E Yayınları
Yazar:
S. Can Yolaç
Sayfa:
326 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Kasım 2020