Heidegger Moderniteyle Hesaplaşma - Michael E. Zimmerman - Paradigma Yayıncılık

%
25
İNDİRİM
9789757819998
%
25
İndirim
75.00 TL
56.25 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Heidegger: Moderniteyle Hesaplaşma / Teknoloji, Politika, Sanat’a kılavuzluk eden fikir, Martin Heidegger’in teknoloji anlayışı ile Nasyonal Sosyalizm’le ilişkisi ve Nasyonal Sosyalizm anlayışı. Zimmerman, Heidegger’in modern teknoloji yorumunun reaksiyoner politik görüşlerinden doğduğunu ileri sürüyor; Heidegger’e göre modernite ve endüstriyelizm Batı’nın çöküşünün tezahürleridir. Modern teknolojinin özü, teknik bilgi ya da aygıt değil, şeyleri özel bir ifşa tarzı, şeyleri daha fazla güç arayışını takviye için gerekli ham madde olarak ifşa tarzıdır.

Kitabın birinci kısmı, Heidegger’in modern teknoloji eleştirisini Almanya’nın 1920’ler ve 1930’lardaki sosyal, ekonomik, politik ve kültürel kontekstinde temellendiriyor. Heidegger’in prodüksiyonist metafizik anlayışı ile Nasyonal Sosyalizm’le ilişkisi arasındaki bağ olarak Ernst Jünger’in yazılarına özel bir vurgu yapıyor. İkinci kısım, Heidegger’in prodüksiyonist metafiziğin kaynakları, sonuçları ve ona mümkün alternatifler hakkındaki görüşlerinin izini sürüyor. Zimmerman bu kısımda Heidegger’in otantik çalışma/iş ve üretim modunu, işin bir sanat formuna dönüştürülmesi çerçevesinde kavrama girişiminin analizini yapıyor. Kitabın sonuç kısmı, Heidegger’in teknoloji eleştirisinin çağdaş dünya ile ilgisini kuruyor.

Yalnızca teknoloji çağının ön kabullerini, risklerini ve öncüllerini sorgulayarak insanlık bu çağın açtığı tehlikeli ve şaşırtıcı imkânlar içinde yaşamanın otantik tarzlarını keşfetmeyi umabilir.

Heidegger: Moderniteyle Hesaplaşma, Zimmerman’ın açık, akıcı ve kolay anlaşılabilir üslubunu aynı açıklık, akıcılık ve anlaşılabilirlikle okuruna sunuyor. Çok az metin Heidegger’in “çetin” dilini bu kadar anlaşılabilir şekilde takdim edebilir.

“Zimmerman, Heidegger’in teknoloji hakkındaki görüşlerinin ve Nasyonal Sosyalizm’le ilişkisinin reddedilemeyecek ölçüde makul ve sağduyulu bir yorumunu yapıyor. Son zamanlarda Heidegger hakkında kaleme alınmış en önemli kitaplardan biri.”

John D. Caputo

Marka:
Paradigma Yayınları
Yazar:
Michael E. Zimmerman
Sayfa:
544 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
14.50x23.00 cm
Basım Yılı:
Nisan 2021