Haçlı Tarihi Seti (5 Kitap) - Peter Tudebodu, Deuilli Odo, Ernoul- Kronik Kitap

2783437343729
%
40
İndirim
260.00 TL 400.00 TL
Ekstra İndirimli Ürün
240.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Haçlı Tarihi Seti (5 Kitap) Ürün Açıklaması

Haçlı Tarihi Seti (5 Kitap) - Peter Tudebodu, Deuilli Odo, Ernoul- Kronik Kitap

SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR

Birinci Haçlı Seferi – Peter Tudebodus
İkinci Haçlı Seferi – Deuilli Odo
Haçlı Seferleri Tarihi - Ernoul
Lanetli Kule – Roger Crowley
Konstantinopolisin Zaptı – Gunther von Pairis


BİRİNCİ HAÇLI SEFERİ - PETER TUDEBODUS

Bir Tanığın Kaleminden Kudüse Yolculuk

BİR TANIĞIN KALEMİNDEN BİRİNCİ HAÇLI SEFERİNDE YAŞANANLAR…

Birinci Haçlı Seferi öncesinde Avrupanın, Bizans İmparatorluğunun ve İslâm coğrafyasının genel durumu nasıldı? Latince ve diğer çağdaş kaynaklar Birinci Haçlı Seferini nasıl yorumlamıştı? Haçlıların Türklere ve Müslümanlara bakışı nasıldı? Dindaşları Bizanslılar hakkında ne düşünüyorlardı? Açlıkla boğuştuklarında Müslümanların cesetlerini yedikleri doğru muydu?

Elinizdeki kitap, Birinci Haçlı Seferi öncesinde tüm coğrafyanın bir fotoğrafını çekip dönem kaynaklarını tanıttıktan sonra sözü bizzat görgü şahidi olmuş bir papaza, Peter Tudebodusa bırakıyor. Papanın Kutsal Savaş çağrısını, Avrupadan İstanbula gelişlerini, İznik, Antakya ve en önemlisi İstanbulun görkemli havasının Haçlıların gözlerini nasıl kamaştırdığını, Türklerin cesaretlerine ve savaşma becerilerine olan hayranlıklarını doğrudan onun kaleminden okuyacaksınız.

Haçlıların Anadolu bozkırlarında çektikleri eziyetleri, Antakyada nasıl yok olmanın eşiğine geldiklerini ve bir ihanetin, birkaç yanlış kararın tarihin akışını nasıl değiştirdiğini bizzat ondan dinleyeceksiniz. Antakyada ölümle burun burunayken kaçma planları yaptıkları sırada birden nasıl Kudüs kapılarına kadar dayandıklarını ve tarihin utanç sayfalarından biri olan Kudüs katliamını, tüm ürpertici ayrıntılarıyla bizzat bir tanığın kelimeleriyle yaşayacaksınız.

Birinci Haçlı Seferi: Kudüse Yolculuk, Papanın çağrısından itibaren İznikin, Antakyanın ve Kudüsün zaptına, ardından Akdeniz sahilinde yaşanan Aşkelon Muharebesine dek olan biten her şeyi anlatan önemli bir kaynak…

İKİNCİ HAÇLI SEFERİ - DEUILLI ODO

VII. Louisin Doğuya SeyahatiII. HAÇLI SEFERİNİN TEMEL KAYNAĞI…

Urfa Haçlı Kontluğu, Birinci Haçlı Seferi sırasında Doğuda kurulan ilk Haçlı devletiydi. 24 Aralık 1144 tarihinde Musul Atabeyi İmadeddin Zengi tarafından ele geçirildiğinde ise ilk yıkılanı oldu. Urfanın Türklerin eline geçişi, diğer Haçlı devletlerinde şok etkisi yarattığı gibi Avrupada da yaklaşık kırk yıldır sönmüş olan Haçlı ateşinin yeniden alevlenmesine yol açmıştır.
Bu kaybın ardından, Antakya ve Kudüsün Latin hükümdarları, yeni bir Haçlı Seferi düzenlenmesi talebiyle Papa III. Eugeniusa yardım çağrısında bulunmuş. Papa III. Eugenius, Fransa Kralı VII. Louis ve Alman Kralı III. Konradın haçı kabul etmesini sağlamıştır. Neticede Avrupanın iki büyük hükümdarının komutasındaki Haçlı orduları, 1147 yılının bahar aylarında harekete geçti; fakat sefer sonucunda önemli bir başarı elde edilemedi. 1147 yılında Fransa kralı ile Haçlı Seferine katılan ve kralın vaizi olan Deuilli Odonun Caner Togaç tarafından Latinceden çevrilen kitabı, İkinci Haçlı Seferine dair yapılan çalışmalarda uzun süre temel kaynak olarak kullanılmıştır.
Elinizdeki eser, Haçlı Seferinin ilanı, hazırlıkları ve Frank hacıların Fransadan ayrılışıyla başlıyor. Seferin her anına tanıklık eden Odo; yolculuğu esnasında Macaristan, Bulgaristan, Sofya, Filibe, Çatalca, Konstantinopolis, Anadolu, İzmit, Efes, Antalya, Antakya gibi birçok yeri tasvir ediyor. Frank, Alman, Bizans ve Türk ordularının sefer boyunca izledikleri stratejileri, hilelerini, mücadelelerini ve anlaşmalarını tüm detaylarıyla birlikte aktarıyor. Odonun sefere dair duygularını aktardığı yerlerde yaşanan kötü olaylar için Bizanslıları suçlamasının yanında Haçlıları da eleştirmeyi ihmal etmemesi dikkat çekicidir.
II. Haçlı Seferi: VII. Louisin Doğuya Seyahati, başından sonuna dek belgesel zevkiyle okunacak bir kaynak kitap…HAÇLI SEFERLERİ TARİHİ – ERNOUL

S
Marka
Kronik Kitap
Yazar
Komisyon
Sayfa
1232Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

Haçlı Tarihi Seti (5 Kitap) Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı