Hacı Bektaş-ı Veli ve Bektaşilik - Ali Oğuzhan Cengiz - Bilgeoğuz Yayınları

%
27
İNDİRİM
9786257834308
%
27
İndirim
45.00 TL
32.85 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Hacı Bektaş-ı Velînin din ve kültür hayatımızda ayrı bir yeri vardır.

Bektaşilik tarikatı ona izafe edilmiştir. Tarihi süreçte “örnek” bir kişilik olarak karşımıza çıkar. Öğreticidir, yol göstericidir. O Ahmet Yesevî’nin takipçisidir.

Hacı Bektaş Velinin, Türkistan Piri Hoca Ahmet Yesevînin kültür ocağında pişerek Anadoluya gelişi, Anadolu Selçuklu Devletinin siyasî, ekonomik ve kültürel düzeninin bozulduğu, yönetimde bölünmelerin ortaya çıktığı bir devreye rastlamıştır.

Hacı Bektaş-ı Velî, öğretileriyle Anadolu’da birlik ve beraberliğin sağlanmasında da önemli rol oynadığı gibi, Safevî Devleti’nin Anadolu’ya nüfuz etmesinin önüne de set çekmiştir. O, Osmanlı yönetimi nezdinde uzun süre itibar görmüştür.

Hacı Bektaş-ı Velî, insanlara tasavvufun inceliklerini anlatmış, dört kapı, kırk makamdan geçerek hakikate kavuşmanın yollarını göstermiştir.

Anadolunun Türkleşmesinde, büyük rol oynayan Hacı Bektaş Veli, Bir olalım, iri olalım, diri olalım, İncinsen de incitme, Her ne ararsan kendinde ara, Oturduğun yeri pak et, kazandığın lokmayı hak et, Eline, beline, diline sahip ol düsturlarıyla sadece yolundan gidenlere değil; bütün insanlığı sevgi, barış ve kardeşliğe çağırmıştır.

Hacı Bektaş-ı Velî’yi ve Bektaşiliği bütün yönleriyle araştırarak ayrıntılı işledik.

Marka:
Bilgeoğuz Yayınları
Yazar:
Ali Oğuzhan Cengiz
Sayfa:
368 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Mart 2021