Görüştüklerim - Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu - Pınar Yayınları

9789753526920
%
25
İndirim
210,00 TL
280,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Görüştüklerim - Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu - Pınar Yayınları

Türkiye’nin en önemli eğitimcilerinden biri olan Ismayıl Hakkı Baltacıoğlu’nun yayımladığı Yeni Adam dergisi Türkiye’nin Cumhuriyet sonrası fikir dünyasına damgasını vuran süreli yayınlardandır. Baltacıoğlu’nun bu dergide 1943’te yayımlanan röportajları “Görüştüklerim” üst başlığını taşıyor. Bu röportajlar aynı zamanda bir biyografi veya portre çalışmasıdır. 
Baltacıoğlu Görüştüklerim adıyla derlenen elinizdeki kitapta Veled Çelebi’den Ercümend Ekrem Talu’ya, Mehmet Emin Yurdakul’dan Necmeddin Okyay’a, Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Rıza Tevfik’e, Refi Cevat Ulunay’dan Refik Halit Karay’a birçok önemli kültür ve sanat insanıyla konuşmuştur. 1940’lı yılların edebî, kültürel ve siyasi havasını yansıtan röportajlar, kendileriyle konuşulan şahsiyetlerin portrelerine de önemli katkılar sağlıyor. Bu bakımdan söz konusu röportaj dizisi bir ayrıntılar meşheridir.
 Baltacıoğlu Görüştüklerim röportajlarında muhatabının jest ve mimik hareketlerini de kayda geçirmeye dikkat etmiş, bu sebeple bazı muhataplarının sorulara yazılı cevap verme isteğini kabul etmemiştir. Çoğu tanınmış ve eser sahibi şahsiyetler olan bu muhatapların yanında birkaç kişi de halk içinden özellikli bazı kimselerdir. Bu kadirşinaslık, metnin dikkat çekiciliğini artıran unsurlardır. Baltacıoğlu eğitimci ve sosyolog yönünü burada devreye sokmuştur. Böylece toplum içinde işini iyi yapan, iş ahlakına sahip kimseleri de şair ve yazarlar kadar önemli gördüğünü ihsas etmiştir.
Görüştüklerim, bugünden bakıldığında son derece dikkat çekici bir maarif hazinesidir. 

Sayfa
336Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Mayıs 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler