Emir Türk İmparatoru Mehmet’in Hayatı Ve Fetihleri - Giovanni Mario Filelfo - Kopernik Kitap

9786256994027
%
15
İndirim
619,65 TL
729,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Emir Türk İmparatoru Mehmet’in Hayatı Ve Fetihleri - Giovanni Mario Filelfo - Kopernik Kitap

  Yıl 1453. Tüm bir Doğu-Batı tarihini değiştirecek büyük fetih gerçekleşmiş ve henüz 21 yaşındaki azimli genç Türk Sultanı şehre zaferle girmiştir. Esirler arasında Ceneviz ve Venediklilerin yaşadığı Pera’daki Ancona elçisi Angelo Boldoni adlı bir Latin de vardır. Fatih, babasının yakın dostunun oğlu Othman Lillo Ferducci’nin akrabası bu esiri salıverir. Türk Fatihi, Sezar’ın mirasının gerçek varisi, Truvalı Aeneas’ın soydaşı olarak gören Othman Ferducci, Emir’in bu alicenap jestine öyle minnettar kalır ki, yıllar sonra ona ithafen, Rönesans gelenekleri doğrultusunda, Aeneid, Illiad, Odyssey gibi, önemli tarihi kahramanları öven, fetihlerini ve maceralarını anlatan epik tarzda Latince bir şiir yazılmasını arzular ve bu önemli görevi, Dante’nin biografisini de yazmış olan şair Gian Mario Filelfo’ya sipariş eder. Ve işte bu şekilde ortaya çıkar 1476’da İtalya’da tamamlanan yaklaşık beş bin mısralık AMYRIS yani EMİR epik şiiri. 
          II. Mehmet hakkında Batı’da alışılagelmiş şekliyle salt bir yergi metni olmadığından, yüzyıllardır âdeta yasaklı bir şiir gibi modern dillere aktarılmadan unutulmaya terk edilmiş bu epiği, yaklaşık 550 yıl sonra, Batı’daki Türk-İslam algısı konusunda uzman akademisyenler Doç. Dr. Filiz Barın Akman ve Doç. Dr. Beyazıt Akman, uzun soluklu bir araştırma ve titiz bir çalışma sonunda metin tahlili, şerhi ve tarihi açıklamalarıyla birlikte yayına hazırladılar. Şiiri, yazılış serüvenini, Doğu-Batı ilişkileri ve Batı’daki Türk imgesinin arkaplanı çerçevesinde kapsamlı bir akademik çalışmayla irdeleyen bu eser, uluslararası boyutları nedeniyle Türkçe ve İngilizce olarak eşzamanlı yayına hazırlandı. 
         Bu çalışma bir ilki gerçekleştirmiş, asırlardır unutulmuş bu önemli eseri kültür, tarih ve edebiyat dünyasına kazandırmıştır.

Sayfa
600Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
15.50x23.00cm
Basım Yılı
Ocak 2023
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler