Devleti Geri Getirmek - Vedat Milor - İletişim Yayınevi

%
25
İNDİRİM
9789750532825
%
25
İndirim
88.00 TL
66.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Kampanya Bilgisi

- 99TL ve Üzeri Kargo Bedava

Ödeme Bilgisi
Kapıda Ödeme

Devleti Geri Getirmek - Vedat Milor - İletişim Yayınevi Açıklaması

Vedat Milor, “planlama” konusunu ve planlamanın ekonomik kalkınmadaki yerini Fransa ve Tu¨rkiye o¨rneklerini kars¸ılas¸tırarak ele alıyor: Milor’un 1990’da Amerikan Sosyoloji Dernegˆi’nin verdigˆi “en iyi tez o¨du¨lu¨”nu¨ kazandıgˆı doktora tezinden kitaplas¸tırılan Devleti Geri Getirmek egemen sınıfların yapılanıs¸ını, gu¨c¸/iktidar blokları arasında kurulan ve dagˆılan ittifakları, u¨lkelerinin kalkınması ic¸in ugˆras¸an planlamacıların tu¨m bu ilis¸kiler ic¸inde nasıl konumlandıklarını, c¸ıkar c¸atıs¸malarının ekonomik kararlar u¨zerindeki etkisini ustalıkla sergiliyor.

Planlamanın getirilerini, uygulamada kars¸ılas¸ılan zorlukları, bu iki u¨lkedeki anlayıs¸ farklılıklarını kapsamlı bir sosyolojik ve iktisadi literatu¨r c¸erc¸evesinde degˆerlendiren Milor, bu alanda yapılmıs¸ en iyi c¸alıs¸malardan birine imza atıyor. C¸in modelinin bas¸arısıyla Avrupa’da ve Amerika’da yeniden gu¨ndeme gelen “ekonomik planlama”yı inceleyen, bilhassa Tu¨rkiye’nin 1960’lı yıllardan sonraki kalkınma rotasına daha yakından bakmak isteyenler ic¸in o¨nemli bir kitap.

“Doktora tezleri alana bir ya da belki iki bu¨yu¨k katkı sunabilir ama u¨c¸, hatta do¨rt katkı sagˆlayan tez c¸ok enderdir. Milor’un tezinin, 1990’da Amerikan Sosyoloji Dernegˆi’nin o yıl verdigˆi ‘en iyi tez o¨du¨lu¨’nu¨ kazanması s¸as¸ırtıcı degˆil.”

Michael Burawoy

“Vedat Milor... Fransa ve Tu¨rkiye’deki kapitalist planlama seru¨venlerini ve bu arada do¨nemin siyasal iktisadını renkli bir dille ve bu¨yu¨k ustalıkla inceliyor.

(...) sadece Tu¨rkiye’nin 1960’lı ve 1970’li yıllardaki planlama deneyimi u¨zerine yapılan en iyi c¸alıs¸malardan biri degˆil, aynı zamanda Tu¨rkiye’nin I·kinci Du¨nya Savas¸ı sonrasındaki sanayiles¸me su¨recinin siyasal iktisadı u¨zerine en bas¸arılı c¸alıs¸malardan biri...”

S¸evket Pamuk

Yazar:
Sayfa:
387 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
15.00x21.50 cm
Basım Yılı:
Mart 2022
Barkod:
9789750532825

Devleti Geri Getirmek - Vedat Milor - İletişim Yayınevi Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Ürünü beğendiniz mi?

Diğer müşterilerinde karar vermesine yardımcı olun.

Yorum Yap