Devlet Adamlarına Nasihatler - Defterdar Sarı Mehmed Paşa - Hece Yayınları

%
30
İNDİRİM
9786057547996
%
30
İndirim
17.00 TL
11.90 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

İnsanoğlu beşer olması hasebiyle Hz. Adem’den beri benzer bireysel ve toplumsal özellikler gösterir; zaafları, arzuları, korkuları, istekleri, çeldiricileri hemen hemen aynıdır. Bu istek ve davranışların, zaafların belki ismi değişir, kalıbı değişir, zamanı değişir ama esası değişmez.

Toplumun ortak yaşamında göru¨nu¨r hale gelen zafiyetler ve buna bağlı olarak ortaya çıkan aksaklıklar sağduyulu birçok insanı konu u¨zerinde du¨şu¨nmeye ve çözu¨mler u¨retmeye sevk etmiştir. Eli kalem tutan bu kişiler, tecru¨belerinden ve genel geçer kaide ve kurallardan hareketle çözu¨m önerileri sunmaya çalışmışlardır. Önerilerin önemli bir kısmı toplumun değer yargılarında referans aldığı kutsal metinlerden yapılan çıkarımlara dayanır.

Elinizdeki eser, Osmanlının inkıraz döneminde bu¨rokraside görev almış, devlet işleyişindeki aksaklıkları görmu¨ş ve yaşamış bir devlet adamının problemlerin kaynağına ve çözu¨mu¨ne dönu¨k du¨şu¨nce ve önerilerini içine alır. Kitabın yazarı Defterdar Mehmet Paşa, devlet yönetiminde bulunan zevatın hareket tarzından bireyin hasletlerine ve kaçınması gereken kötu¨ huylarına kadar birçok hususa dikkat çekmiştir. Gerek yöneticilerin ve gerekse bireylerin toplumsal hayatta hassasiyet göstermeleri gereken ana prensipleri akıcı bir dille ve dayanaklarıyla ifade etmiştir. Okuyucu, okuma işlemini tamamladığında bugu¨n yaşadığı birçok problemin geçmişte de yaşandığını görecek ve onların tecru¨belerinden istifade etme imkanı bulacaktır.

Marka:
Hece Yayınları
Yazar:
Defterdar Sarı Mehmed Paşa
Sayfa:
96 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Mart 2021