Derin Göller Kalbindir - Ahmet Ada - Ve Yayınevi

%20 İndirim
9786059626118
%
20
İndirim
56.00 TL
70.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
350TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Derin Göller Kalbindir - Ahmet Ada - Ve Yayınevi

Geçen yıl yitirdiğimiz şair Ahmet Ada, “Derin göller kalbindir” adlı yayımlanmamış şiir kitabıyla yeniden okurla buluşuyor.

“Okurla her zaman ‘geçirgen’ bir ilişkisi” vardı şiirlerinin. Trajiği verirken bile korunan munis söyleyiş, özenle korunan düşük hız, netliği gözetilen mekân kurgusu, gündelik nesnelerle kurulan imgesel çevren okuru hep rahatlatmıştır. Sorular askıda bırakılmadan, soluk ıslıklarla çıkışı imler. Gerçeklik dondurulmaz ama her hamlede dilden kaçan bir kayganlığı da izin verilmez. (…) Türk şiirinde Ahmet Ada sesi diyebileceğimiz sakin, tartımlı, okura şefkat aşılayan ama kaygılı bir ses, insan trajiğine daha acı ve olabildiğince sentetik bir ‘dil’ içinden sokulmaya çalışır.”

- Celal Soycan

Yazdıkları zamanın ruhundan, şiirinden, politik ve toplumsal dalgalarından asla bağımsız olmadı.

- Mahmut Temizyürek

Yabancılaşan insanın dünyasına da eğiliyor Ahmet Ada dizeleriyle. Yaşanan kırılmalardan geçiriyor şiirini. Doğayla, nesnelerle, zamanla bütünleşerek, yer değiştirerek, –özdeşleşerek hayatın kırgınlıklarıyla– oluşturuyor şiirlerini. Ölüm ve dirim sorununu sağar dizelerine, imgelerine. Yaşanan çalkantıları, fırtınaları… bilgece, derinliğine ele alıyor. Ritim ve lirizmi şiirlerinden eksik etmeden yol alıyor tarihsel zamanı alt üst ederek. O sonsuz geçmişe de girip çıkıyor, bugüne kulaç atarak yarına bakmaya çalışıyor yapyalın, dupduru bir biçimde.

- Gültekin Emre

‘Ahmet Ada Şiir Evreni’ girdiğimiz sonlu alanı, o düz-doğrusal çizgiyi, o hattı, o çubuğu iki ucundan büküp birleştirerek bu kronolojik iki uğrak yerini sonlandırır ve böylece adeta sonsuzluğun sağlamasını yapar. Başlangıç ve son birbirine bağlandığında görülecektir ki bir şeyin içinde olduğumuz zannıyla var sandığımız dışarısı kendiliğinden ortadan kalkmış ve mağlubu olduğumuz o metafizik, o aşkın sulardan uzaklaşmış ve evrene yeniden dahil olmuşuzdur. İşte evrene, dünyaya dahil oluşumuzun da şiiridir Ahmet Ada şiiri.

- Uluer Aydoğdu

Ada’nın şiiri yalnızca hayatın kendisinden ve felsefi-yazınsal metinlerden değil, aynı zamanda kültür tarihinden de beslenir. Onun şiirinin kaynakları çok çeşitli ve zengindir. İlk bakışta göze çarpmasa da Ada’nın şiirinin kökleri kültür tarihinin derin topraklarına uzanır.

- Mustafa Günay

Derin göller kalbindir

Kalbindir gür orman, yağmurlar,
Gidiyoruz martılarla yan yana,
Denizin derinliği kalbindir

Bir çocuk öğle uykusunda salıncakta
O çocuksun, güdüyorsun bulutları,
Gökyüzünün maviliği kalbindir

Varlığa bir anlam veremediğimiz doğru
Yaprağı bile çözemedik, gidiyoruz
Göllere, derin göller kalbindir

Marka
Yazar
Sayfa
88Sayfa
Kağıt
1. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.50cm
Basım Yılı
Nisan 2017
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler