Bilişsel Uyarım Terapisi - Neslihan Lök - Platanus Publishing

9786256971929
%
30
İndirim
70.00 TL
100.00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi
300TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Bilişsel Uyarım Terapisi Ürün Açıklaması

Ortalama yaşam süresinin uzaması nedeni ile dünya nüfusu giderek yaşlanmaktadır. İleri yaş hastalığı olarak bilinen demans, 65 yaş üzerinde daha sık görülmekte ve yaşla birlikte sıklığı da artmaktadır. Demansta mümkün olan en erken dönemde medikal tedaviye başlanmalı, bu tedaviye ek olarak erken dönemden itibaren destek tedavisi de verilmelidir. Şu anda mevcut medikal tedavilerin amacı uzun vadede hastalığın seyrini yavaşlatmak, davranış ve uyku problemlerini kontrol altına almaktır. Medikal tedaviyle birlikte sosyal destek, fiziksel ve zihinsel aktiviteler ile kişinin yaşam kalitesini yükseltmek mümkündür.
Bilişsel Uyarım Terapisi (BiUT) demansta ilaç tedavisinin yanında destek tedavisi olarak en güncel olan ve yaygın olarak kullanılan müdahaledir. BiUT, bireylerin bilişsel ve/veya sosyal işlevselliğini, birey, grup ya da bakım verenin sosyalliğini ve yaşam kalitesini artıran, duygu durumunu düzenleyen, bilişsel işlevler, sosyal ve etkileşim becerilerinin geliştirilmesine odaklanan bilişsel bozukluklar için kullanılan girişimsel olmayan, psikososyal bir müdahaledir.

BiUT ilaç tedavisi ile birlikte kullanıldığında demansın evreler arası geçişini de geciktirmektedir. Ayrıca BiUT, Cochrane review of Reality Orientation veri tabanındaki teori ve kanıtlar temelinde geliştirilmiş ve uygulamaya açılmış bir modeldir.

Marka
Platanus Publishing
Yazar
Neslihan Lök
Sayfa
87Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
Eylül 2023

Bilişsel Uyarım Terapisi Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı