Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı - E. Fuller Torrey - Diyojen Yayıncılık

9786259883441
%
25
İndirim
148.50 TL
198.00 TL
Stokta yok
Favori listesine ekle
Kargo Bilgisi
500TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Beynin Evrimi ve Tanrıların Ortaya Çıkışı - E. Fuller Torrey - Diyojen Yayıncılık

Geceleri güneş nereye gider? Ay neden şekil değiştirir? Yıldızlar neden hareket ediyor? Rüzgâra ve yağmura, gök gürültüsüne ve yıldırıma, sele ve kuraklığa sebep olan şey nedir? Dünya nasıl ortaya çıktı? Ben neden buradayım? Öldükten sonra bana ne olacak? 

Tanrılar, en etkili şekilde binlerce yıldır bu tür doğa olaylarına ve felsefi sorulara yanıtlar getirmektedir. Hayat yolculuğunda tanrıların sembolik ve anıtsal desteğini yanına almak yapayalnız insan için huzur ve güven verici olmuştur. Dünyanın dört bir yanındaki dinler ve mitolojiler insanları Tanrının veya tanrıların yarattığını öğretirken, E. Fuller Torrey bu soruya şaşırtıcı bir yanıt önererek dini inancın evrimin bir yan ürünü olup olmadığını tartışıyor. En son sinirbilim araştırmalarından yararlanarak tanrıların kökenini insan beynine yerleştiriyor. 

Başlangıçta Charles Darwin tarafından önerilen bir fikre dayanarak Torrey, tanrıların ortaya çıkışının çeşitli evrimsel faktörlerin tesadüfi bir sonucu olduğuna dair kanıtları sıralıyor. Antik kafatasları ve eserlerden beyin görüntüleme ve çocuk gelişimi araştırmalarına kadar çeşitli verileri kullanarak yeni bilişsel yeteneklerin nasıl yeni davranışlara yol açtığının izini sürüyor. Torrey giyim, sanat, çiftçilik ve kentleşme gibi arkeolojik bulguları bilişsel gelişmelerle ilişkilendirerek, tanrıların neden ortaya çıktıklarını açıklayan nörobiyolojik diziyi detaylandırıyor. Bu kitap inancı göz ardı etmiyor, aksine dini inancı beyin evriminin kaçınılmaz bir sonucu olarak sunuyor ve evrimsel sinirbilimin ışığında tanrı kavramının en gizemli detaylarına ışık tutuyor. 

Sayfa
344Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler