Beyaz Kısrak Tarihin Akışını Değiştiren At - Cemal Yılmaz - Ark Kitapları

9786256631113
%
25
İndirim
82,50 TL
110,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Beyaz Kısrak Tarihin Akışını Değiştiren At - Cemal Yılmaz - Ark Kitapları

Tarihin bir aralığında, Türkistandan Anadoluya, Orta Doğuya hatta doğu Avrupaya kadar olan bir bölgede Cengiz Hanın temsil ettiği ve içinde Türklerin de yoğun olarak bulunduğu Moğol ordusu ile isimleri farklı da olsa Türk devletleri arasında büyük mücadeleler yaşanmıştır.  

Bir veya birkaç kez Türk devletleri Moğol güçlerini yenmiş ve onları hezimete uğratma veya yıkma fırsatı yakalamış olsa da oldukça acımasız ve gaddar Moğol ordusu çoğunlukla galip gelmiş ve bir çok Türk devletini sona erdirmiştir.

İşte Harzemşahlar devleti de bu Türk devletlerinden biridir. Babaannesi ve kardeşleri ile taht mücadelesine girişen ve Cengiz Hanın, kardeşlerini ve babaannesini öldürmesi üzerine Harzemşahlar Devletinin başına geçen Menguberdi, sultan olunca, -Müslüman olduğu için- Sultan Celaleddin adıyla anılmak istemiştir.

Sultan Celaleddin; kendi güçleri, kayınbabasının güçleri, Afgan komutan İkrakın güçleri ve onlara katılan irili ufaklı aşiretlerin güçlerinin bir araya gelmesiyle oluşan büyük bir orduya sahip olmuştur.

Bu gücün kendisine sıkıntı çıkaracağını düşünen Cengiz Hanın üzerine yolladığı en değerli komutanlarından biri olan Şigi Kutuguya karşı yaptığı savaşta Moğolları hezimete uğratan Sultan Celaleddin, büyük bir moral üstünlüğü kazanmış Moğolların yenilemeyeceği anlayışını yerle bir etmiş ve diğer Türklerin de birleşmesine zemin hazırlamıştı. Ancak, bu savaştan sonra ele geçirilen beyaz bir at bu hayalin gerçekleşmesine engel olmuştur.

Sadece beyaz bir at!  Harzemşah ordusunda birlik olan komutanlar Seyfeddin Burak, Emiriddin Melik ile İkrak Hanın aralarının açılmasına, bu da İkrak Hanın güçleriyle birlikte ordudan ayrılmasına sebep olmuştu.

Daha sonra Cengiz Hanın ordusuyla yapılan  savaş, savaşı kazanacakken İkrak Hanın olmaması ve tecrübe eksikliği yüzünden gerekli manevraları yapamayan Harzemşah ordusu, Cengiz Hana yenilmiş ve akabinde Sultan Celaleddin öldürülmüştür.

Böylece beyaz bir at yüzünden Türklerin Moğol güçlerini tarih sahnesinden silme fırsatı ortadan kalkmış oldu!

Sayfa
128Sayfa
Kağıt
1. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Mayıs 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler