Belediyeciliğin Esasları - Faruk Özlü - DBY Yayınları

9786256769168
%
10
İndirim
144,00 TL
160,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Belediyeciliğin Esasları - Faruk Özlü - DBY Yayınları

Bu kitap, bir faaliyet raporu veya icraat dosyası değildir.
Belediyeciliğin Esasları kitabını, Düzce örneğinden hareketle, yeni ve kalıcı bir belediyecilik anlayışı ve kültürü oluşturabilme gayreti ve motivasyonu ile kaleme aldım.
Şehircilik ve şehir yönetimi konusu, tüm iktidarların ve yöneticilerin en başta gelen gündem maddelerinden biridir. Klasik belediyecilik hizmetleriyle sınırlı, sadece çöp toplayan, yol temizleyen, su getiren anlayış çok gerilerde kaldı. Dünya değişirken, Türkiye değişirken, idare etme yöntemleri değişirken elbette yerel yönetimler de bu sürecin gerisinde kalamazdı, nitekim kalmadı da.
Belediyeler sadece klasik hizmetlerin değil, sanayinin, üretimin, tabiatın, eğitimin, bilimin, teknolojinin, sağlığın, ulaşımın, tarımın, sanatın, kültürün, tarihin ve turizmin de modern belediyecilik anlayışının olmazsa olmazları olduğunun farkına vardılar. Dolayısıyla bir şehircilik vizyonu ortaya koymak ve bu vizyonun peşinden kararlılıkla gitmek başarının anahtarı oldu.
Belediyeciliğin Esasları kitabımda, belediyeciliğin olmazsa olmazlarını, esaslarını ve vizyonunu 10 bölümde siz kıymetli okurlarla paylaştım: İnsan, Bütçe, İmar, Altyapı, Çevre, Ulaşım, Kültür, Kalkınma, Teknoloji ve Kalite… Bu bölümlerin tümünde göreceğiniz gibi her icraatın, projenin, yatırımın merkezine ‘insanı’ koyarak çalıştık. Her bölüm birbirinden bağımsız gibi gözükse de aslında birbirini tamamlayan ve destekleyen zincirin halkaları gibidir.
Medeniyet kelimesi ‘Medine’den gelir. Yani şehir. Şehir ve medeniyet. Şehir ve belediye. Kadim bir medeniyet inşa etmek istiyorsak işe başlamamız gereken yer de belediyelerdir. Kadim bir medeniyet inşasına katkıda bulunmak maksadıyla bu kitabı kaleme aldım.
Belediyelerin lokomotif olduğu ve şehirlerin yarıştığı günümüz dünyasında; Düzce örneğinden yola çıkarak şehirlerimize en az 50 yıllık bir projeksiyonla yaklaşılması gerektiğini özellikle vurgulamak isterim. Günü kurtarmaya çalışan kısa vadeli hiçbir proje ve yatırımın, geleceği tasarlayan modern belediyecilik anlayışında yeri olmadığını düşünüyorum.
Yarınların yöneticilerine ışık tutacağına ve yeni bakış açıları kazandıracağına inandığım bu kitapta, bir şehrin ihtiyacı olan her türlü projeye yönelik başarılı uygulama örnekleri bulmak mümkündür. 
Dr. Faruk ÖZLÜ
Düzce, Kasım 2023

Yazar
Sayfa
272Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Kasım 2023
Kategori:
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler