Barbar Modern Medeni - İbrahim Kalın - İnsan Yayınları

%20 İndirim
9789755748870
%
20
İndirim
44.00 TL
55.00 TL
1 adet stokta!
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Ürün Açıklaması

Adab-ı muaşeretten şehir hayatına, mimariden müziğe, mutfak kültüründen uluslararası siyasete kadar her alanda karşımıza çıkan medeniyet, son iki asırdır gündemden düşmeyen ve bir o kadar da örselenen ve tüketilen bir kavram. Savaş çıkartmak isteyenler de barış yapmak isteyenler de aynı kelimenin arkasına sığınıyor. Medenileştirme misyonu adı altında yapılan barbarlıklar, modernitenin karmaşık tarihini yeniden ele almamızı zorunlu kılıyor.

Barbarlığın, modernliğin ve medeniliğin aynı anda tecrübe edildiği bir çağda Batı, medeniyet hakkındaki sözünü tüketiyor; İslam dünyası ise söyleyecek sözünü arıyor. Elinizdeki kitap bu arayışın izlerini sürerken akla ve erdeme dayalı bir medeniyetin ancak belli bir varlık tasawuru, dünya görüşü, bilgi anlayışı ve estetik duyuş ile mümkün olabileceğini savunuyor.

Medeni olmayı ve günümüz medeniyetini evrensel olduğu kadar milli (Türk, Osmanlı, İslam) ve tarihi bir çerçeve içinde, Doğu-Batı kaynaklarına dayanarak, felsefi bir görüş ile inceleyen bu kitap, modernitenin iyi ve kötü her yönünü irdelemiştir. Varlığın değerini vurgulayan bu değerli çalışmayı herkesin okumasını ısrarla tavsiye ederim!

Kemal H. Karpat Wisconsin Üniversitesi Öğretim Üyesi

İbrahim Kalın medeniyet, barbarlık ve modernite arasında asırlar boyunca kurulan bağlantıları naklederken barbarlığın `modernleşme ve ilerleme adına aldığı yeni şekillerini inceliyor, sonra medeniyet kavramının tekrar inşasının artık bir zaruret haline geldiği gerçeğini gözler önüne sererek, Batının medeniyet adına söyleyecek sözünün tükendiğini, İslam dünyasının ise söyleyeceği sözü aradığını ifade ediyor Kitabın önemli özelliklerinden biri, devlette üstlendiği ağır görevlere rağmen ilmi çalışmalarına fasıla vermeden devam eden İbrahim Kalının, eserinde bu zorluğun üstesinden gelmesi ve önemli fakat oldukça ağır bahisleri herkesin rahatça anlayabileceği bir Türkçe ile ifadeye muvaffak olmasıdır!

Murat Bardakçı Tarihçi-Yazar

İbrahim Kalın, barbar, modern ve medeni kavramlarını Doğu ve Batı kaynakları eşliğinde geçmişten günümüze getiriyor. Medeniyet iddiasının bir tahakküm, tasallut ve sömürü aracı olarak kabul gördüğü, büyüsü bozulmuş bu çağda herkes için kapsamlı bir muhasebe teklif ediyor. Türk düşüncesine kazandırdığı bu kıymetli eser için kendisini tebrik ediyorum!

İbrahim Tenekeci Şair-Yazar

Marka
İnsan Yayınları
Yazar
İbrahim Kalın
Sayfa
364Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x23.50cm
Basım Yılı
Ekim 2021

Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler

Dijital Ahmaklık Fabrikası - Michel Desmurget - İnsan Yayınları
%20 İndirim
Akıl ve Erdem - İbrahim Kalın - İnsan Yayınları
%20 İndirim
Temin Edilebilir
90.00 TL 72.00 TL
Zen Budizm Felsefesi - Byung-Chul Han - İnsan Yayınları
%20 İndirim
Temin Edilebilir
30.00 TL 24.00 TL
Mesnevi’de Tasavvufi Tefsir - Halim Gül - İnsan Yayınları
%20 İndirim
Daha fazla göster