Atatürk İhtilali - Mahmut Esat Bozkurt - Pankuş Yayınları

%20 İndirim
9786259837444
%
20
İndirim
200,00 TL
250,00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 30TL

300TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Atatürk İhtilali - Mahmut Esat Bozkurt - Pankuş Yayınları

“Konumuz Türk ihtilalidir. Özellikle Türk ihtilalinin hak tarihidir. Konumuzun etüt ve analizlerine başlamadan önce genel olarak ihtilallerin felsefesini yapmak faydalı olur. Bu etüt, inkılabımızın yeni verimlerini, yeni kurumlarımızın ana dayanaklarını, kurallarını anlatmış ve göstermiş olacaktır.”
Mahmut Esat Bozkurt, Atatürk İhtilali’ne yukarıdaki cümleleriyle başlar. Bu çalışma Kemalist devrimin teorik altyapısını oluşturmaya çalışırken somut çalışmalar üzerinden verimlilik tahlili yapmaya çalışmaktadır.
Kemalist devrim öznel bir teorik nizamda ya da ideolojik bir boyutta gerçekleşmez. Kaynaklarını tarihsel ihtilaller sürecinden toplayan ve ideal bir nizam kurmaya çalışarak sürekli devrim ile ilerleme hedefini temel metot haline getiren devrimci bir geleneğe sahiptir.
Fransız İhtilali, Ekim Devrimi, Paris Komünü, Şeyh Bedrettin İsyanı ve Orta Çağ kalelerini yıkan nice hareketler… İhtilal mantığının felsefi kökleriyle toplumsal reflekslerini tarihi, sosyolojik, felsefi, ekonomik boyutta inceleyen Bozkurt, Kemalist ihtilal anlatısının ilk örneğini sunmaktadır.

Sayfa
191Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
Nisan 2024
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler