Artvinde Dini Hayat - Kolektif - Fecr Yayınları

%18 İndirim
9786256602052
%
18
İndirim
225.50 TL
275.00 TL
Temin Edilebilir (3-5 İş günü)
Kargo Bilgisi
350TL ve Üzeri Kargo Ücretsiz
Ödeme Seçenekleri

Artvinde Dini Hayat - Kolektif - Fecr Yayınları

Artvin, Doğu Karadeniz’de tarihi, sosyolojik, coğrafi ve kültürel çeşitliliğe sahip bir yerde bulunmaktadır. Artvin’de İslam varlığı, üçüncü halife Hz. Osman zamanında sahabî Habib b. Mesleme’nin komutanlığında bölgeye yapılan fetihlere kadar uzanır. Tarih boyunca sık sık farklı kültür, din ve dilden insanlara ev sahipliği yapmış olan Artvin’in dini durumu, zikredilen çeşitlilik ve hareketliliğe rağmen İslam’la birlikteliğini öyle ya da böyle muhafaza etmiştir. Batûmî nisbeli alimlerin hatta şeyhülislamların varlığı, çok yakın tarihlere kadar bölgedeki medreselerin yoğunluğu, dini-sivil mimarinin güçlü ve temsil gücü yüksek örnekleri bu güçlü bağın emaresi olarak anlaşılabilir. 
Sayıları hızla artan üniversitelerin bulundukları coğrafyaya sahih bir akademik ilgiyle yaklaşması hem üniversite için hem de söz konusu edilen coğrafya için iki taraflı bir fayda olarak kabul edilebilir. Elinizdeki çalışma Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin kurulu bulunduğu coğrafyaya, tarihe ve bölge insanına karşı vefasını göstermeye matuf küçük bir adımdır. Böylelikle daha spesifik alanlarda daha anlamlı çalışmalar dini birikime katkı sunacağı gibi hizmetlerin daha verimli yapılmasına yönelik bir hedef de amaçlanmıştır.
Artvin’de dini hayatı serimlemeyi amaçlayan bu kitap aynı zamanda dini birikimin ortaya çıkması ve ihya edilmesi için çalışılması gereken daha çok kişi, mekân ve ilmi eser bulunduğuna da işaret etmektedir.

Yazar
Sayfa
474Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x24.00cm
Basım Yılı
Kasım 2023
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler