Anlam Bilim Araştırmaları 1 - Kolektif - Pegem Akademi Yayıncılık

9786258325782
%
5
İndirim
133.00 TL
140.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Anlam Bilim Araştırmaları 1 Ürün Açıklaması

Anlam, dış dünyadaki bir varlığın veya dildeki bir birimin aktardığı kavram ve içerik için kullanılan bir karşılıktır. Bununla birlikte anlam örgüsü, bir dilin söz, söz öbeği ve cümle kullanımlarıyla gerçekleşen bir bütün olarak da düşünülebilir. Dilde yalın bir anlamdan ziyade sözcüklerin bireylere ve yazınsal metinlere göre farklılık gösteren anlamlandırmalar dikkat çeker. Anlamın dildeki işleyiş ve kullanımı ise anlam biliminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Türkçenin tarihsel ve çağdaş dönemlerinin Türklük Bilimi araştırmacıları tarafından anlam bilim yöntemleriyle ele alınması noktasında önemli ilerlemeler görülmektedir. Bu çalışma da, Türkçenin çeşitli anlam özelliklerine temas eden yazıların bir araya getirilmesi çabasının bir sonucudur. Kitapta, Türkçenin tarihsel ve çağdaş dönemlerini kapsayan ve anlam derinliklerine temas eden renk adları, kuş adları, deyimler, metaforlar, örtmeceler, duvar yazıları, benzetmeler vb. gibi birçok konuda araştırmalara yer verilmiştir.

Anlam bilimin farklı kollarına ait yazılardan oluşan bu çalışmanın temel amacı, Türkçenin Anlam özellikleri temelinde yeni görüşleri paylaşmak ve güncel anlam bilim araştırmalarına katkıda bulunmaktır.

 

Marka
Pegem Akademi Yayıncılık
Yazar
Kolektif
Sayfa
366Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.00x23.50cm
Basım Yılı
Ekim 2022

Anlam Bilim Araştırmaları 1 Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı