Ağrı İsyanı’nda İstanbullu Bir Kadın - Sedat Ulugana , Kumru Toktamış - Dipnot Yayınları

9786057197979
%
28
İndirim
108,00 TL
150,00 TL
6 adet stokta!
Kargo Bilgisi

Sabit kargo ücreti 40TL

400TL ve üzeri Kargo Ücretsiz

Ödeme Seçenekleri

Ağrı İsyanı’nda İstanbullu Bir Kadın - Sedat Ulugana , Kumru Toktamış - Dipnot Yayınları

Ağrı İsyanında İstanbullu Bir Kadın - Sedat Ulugana , Kumru Toktamış - Dipnot Yayınları

Elinizdeki kitap, Cumhuriyet dönemi Kürt tarihinin çok önemli bir kesitine doğrudan tanıklık etmiş olan Yaşar Hanımın anılarını ilk kez gün ışığına çıkarıyor. Ağrı İsyanında Kürt direnişçilerin komutanı olan Hoybun Cemiyetinin liderlerinden İhsan Nuri Paşa ile evliliğinden sonra, Kürtlerin modern Türkiyenin kuruluş sürecindeki serencamına şahit olan Yaşar Hanım, anlattıklarıyla Cumhuriyetin yeni Türkiyesinin ve Türkiye Kürtlerinin ayrıntılı bir resmini çiziyor.

Yaşar Hanımın anılarını bir solukta okudum. Erkek milletinin, erkeklik saplantıları, ideolojik körlükleri ve endişe kabızlıkları nedeniyle kıvranıp yazamadıklarına inat, Yaşar Hanımın anılarının her satırından hakikat ve insan fışkırır. Yaşar Hanım Hatıratında, sıradan, duru ve tertemiz bir anlatımla bize dönemin olaylarını ve insanlarını tanıtır. Ve belki de en önemlisi, tüm olaylar girdabı içinde, onun İhsan Nuriye olan aşkının derinliğini öğrenir, hayran kalırız.
Elinizdeki kitap bir aşk hikayesi değil; ama siyaset dahil hiçbir şeyin aşksız olamayacağının en önemli göstergesi... Siyasi boyutuyla da Ağrı İsyanını anlamak istiyorsanız, Yaşar Hanımı okuyun derim. Çünkü orada tüm çıplaklıkları ile insanlar var. Keşke tüm anıları sadece kadınlar yazsaydı... Prof. Dr. Taner Akçam
Yazar
Sayfa
160Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2023
Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı

Benzer Ürünler Benzer Ürünler