Adı Olmayan Adam - Fırat Güllü - Delidolu

%
25
İNDİRİM
9786055060657
%
25
İndirim
28.00 TL
21.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Bu ne kadim bir ağaçmış ki bedeni kesilse de kökleri yok olmadı...

Tiyatro alanındaki akademik çalışmaları, makaleleri ve çeviri eserleriyle tanınan Fırat Güllünün, 2018 Tudem Edebiyat Ödüllerinde dereceye giren romanı Adı Olmayan Adam, Türkiyede egemen kültüre mensup olmayan her türlü “azınlık” kültürünün Türkiyeli olma mücadelesini; İstanbul Ermeni toplumunun kültür hayatından sürgün edilmiş, suskunluğa itilmiş, adı olmayan insanlarından yalnızca biri olan oyun yazarı Arman Vartanyanın yaşamından kesitler sunarak paylaşıyor.

Kitabını, hayat mücadelesinden asla vazgeçmeyip yarınlarını aydınlatmayı başaran dirayetli ruhlara ithaf eden yazar, İstanbulda mümtaz bir çevrede başlayıp Avrupada zirve noktasına ulaşan, sanat ve kültürle örülü bir yaşamın tepetaklak oluşuna tanıklık ettirirken, iç içe geçen bireysel trajedilerin de izini sürüyor.

Edebiyatı tarih ve tiyatro ile buluşturarak çok katmanlı bir anlatıya imza atan Fırat Güllü; Oğuz Ataydan Arman Vartanyana Halide Edibden Zabel Yesayana kurduğu bağlarla, kanıksanmış bir suskunluğu bozuyor ve yüzleşilemeyen, tekerrür eden, yazgıya dönüşmüş bir tarihin perdesini aralıyor. Süregiden insafsız oyunu kendi yarattıkları oyunlar aracılığıyla tersyüz etmeye niyetlenen, var olma mücadelesi içindeki farklı karakterleri birer birer sahneye çıkarıyor.

Yaşamımı üç döneme ayırıyorum ben: Tıpkı bir tragedyanın bölümleri gibi prolog, zirve ve düşüşten ibaret. Üç aşamayı da henüz otuz yaşıma varmadan tamamladım ve tragedyam sona erdi. Peki, şimdi ne demeye yaşamaya devam ediyorum o zaman? Kolonosa sürgüne giden Oidipusla aynı değil mi kaderimiz?

Her şey bir karşılaşmayla başlar: Birbirini hiç tanımayan, farklı kuşaklardan ve kültürlerden gelen iki adam tesadüfen aynı uçakta yan yana koltuklarda seyahat etmek durumunda kalır. Kısa sürede aralarında güçlü bir diyalog başlayan ikiliden yaşlı olanı, içerisinde Türkçe ve Ermenice yazılmış kişisel notlarının bulunduğu eski bir defteri yolculuk boyunca okuması için genç adama uzatır. Okudukları, genç yolcunun üzerinde kendi hayatından da izler bulacağı derin bir tesir bırakacaktır.

Çokkültürlü bir yaşam anlayışını benimsemelerine rağmen çeşitli nedenlerle suskunluğa itilmiş, toplumun kültür hayatından sürgün edilmiş Türkiyeli bir topluluğun, diğer bir deyişle adı olmayan insanların bu ülkede var olma çabalarını, siyasi açmazlarını, ruh hâllerini ve dayatmacı tutumlara karşı geliştirdikleri tepkiyi ortaya koyan Fırat Güllü bu romanında, her fırsatta “sen buralı değilsin” dense de kendini daima “buralı” hissedenlerin tanıdık hikâyelerini paylaşıyor.

İstesek de istemesek de gidemiyorduk. Sadece devletlerin sınırları değil, yaşamın öncelikleri, kurduğumuz bağlar, hayallerimiz, anılarımız... Bir şeyler sırtımızdan yakalıyor, peşimizi bir türlü bırakmıyordu.

Marka:
Delidolu
Yazar:
Fırat Güllü
Sayfa:
248 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Nisan 2021
Delidolu
Sorgu ve Yanıt - Patrick Ness - Delidolu
%35
SON 1 ADET
25.93 TL
16.85 TL
İnsan Denen Canavar - Patrick Ness - Delidolu
%35
SON 1 ADET
32.41 TL
21.05 TL
Candor - Pam Bachorz - Delidolu
%35
SON 1 ADET
18.52 TL
12.00 TL
Gri Gölgeler Arasında - Ruta Sepetys - Delidolu
%35
SON 1 ADET
20.37 TL
13.25 TL
Helenanın Rüyaları - Eduardo Galeano - Delidolu
%25
Hızlı Gönderi
39.00 TL
29.25 TL
Bilgelik Ağacının Gölgesinde - Avram Ventura - Delidolu
%25
Hızlı Gönderi
25.00 TL
18.75 TL
Gökyüzümüzdü Okyanus - Patrick Ness - Delidolu
%25
Hızlı Gönderi
39.00 TL
29.25 TL
Okuma Günlüğü - Kolektif - Delidolu
%25
Hızlı Gönderi
25.00 TL
18.75 TL
Klavye Sürçmesi - Terry Pratchett - Delidolu
%25
Hızlı Gönderi
49.00 TL
36.75 TL