Açıklamalı Enerji ve Enerji Kaynakları Terimleri Sözlüğü - Nazan Yalçın Erik - Gece Kitaplığı

%
40
İNDİRİM
9786257633345
%
40
İndirim
108.00 TL
64.80 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Enerji, insan kültürünün evriminde her zaman itici bir güç olsa da, önemi 21. yüzyılın ilk yıllarından itibaren yeni boyutlara ulaşmıştır. Kapsamlı makroekonomik anlamı ve yaygın kullanımı nedeniyle, enerji artık küresel finans piyasalarda değerli bir meta ve disiplinlerarası çalışmayı gerektiren, çok yönlü, dinamik bir sektör haline gelmiştir.

Dünyanın gelişen ve değişen sosyo-ekonomik yapısı yakıt ve enerji konusundaki ilgisini çeşitlendirirken, farklı disiplinde eğitim almış, geniş odaklı bakış açısına ve deneyime sahip uzman ihtiyacını da geliştirmiştir. Bu uzmanların enerji sektöründe birlikte çalışmaları ile ortak bir mesleki dil gelişimi de kendiliğinden oluşmuştur. Örneğin, enerji sektöründe çalışan bir jeoloğun ekonomik terimleri anlaması gerekirken, bir ekonomistin de rezervuar jeolojisi ve özellikleri hakkında temel düzeyde bile olsa fikir sahibi olması işlerin devamı için doğal bir gereklilik haline gelmiştir. Enerji sektöründe farklı alanlarda lisans veya lisansüstü eğitim almış uzmanların diğerlerinin jargonunu hemen öğrenmesi, farklı disiplindeki konulara hakim olması elbette beklenemez. Ancak, mesleki anlamda aynı dili konuşabilmeleri için temel kavram ve yaygın kullanılan terimleri bilmesi istenir. İşte bu gerekçeyle bu kitapta birçok disiplinden kaynaklanan ve sektörde yaygın olarak kullanılan başlıca jeoloji, petrol ve gaz mühendisliği, petrokimya endüstrisi ve ekonomi alanlarında olmak üzere 12.000den fazla terim derlenmiş ve enerji sektörü çalışanları, bu konuda uzmanlaşmak isteyen öğrenciler için bir rehber olarak hazırlanmasına gayret edilmiştir.

Özellikle petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar çevresel kirlilik ve hatta küresel ısınmanın büyük oranda sorumlusu olarak gösterilse de sektörde kullanılan bazı terimler (Butterfly, Yellow Dog, Donald Duck, Worm, Wildcat, Fish (Fishing), Elephant, Pig (Pigging), Monkeyboard, Nodding Donkey, Christmas Tree, Wet Tree gibi) enerji sektörünün aslında doğa ve canlılara olan ilgisini hiç kaybetmediğini, belki de bu şekilde doğaya saygısını sunduğunu göstermektedir.

Umarım bu kitap özellikle enerji sektörüne ilgi duyan ve gelecekte bu alanda yer almak isteyen Petrol ve Gaz Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve İktisat Fakültesi lisans ve yüksek lisans öğrencileri, Enerji Ekonomisi, Enerji Sistemleri ve Teknolojisi gibi disiplinler arası alanda eğitim alan araştırmacıların olduğu kadar, petrol ve gaz endüstrisine yeni başlayan profesyoneller için de faydalı olur.

Marka:
Gece Kitaplığı
Yazar:
Nazan Yalçın Erik
Sayfa:
993 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x21.00 cm
Basım Yılı:
Mart 2021