SSCB Türkiye İlişkileri 1953-1964 - Erel Tellal - Siyasal Kitabevi

%
15
İNDİRİM
9786057877659
%
15
İndirim
30.00 TL
25.50 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Ekim Devrimi 20. yüzyılın en önemli olaylarından biridir. Devrimin ardından kurulan SSCB ile Anadolu’da emperyalizme karşı verilen savaş sonrasında kurulan Türkiye Cumhuriyeti başlangıçta dayanışma ve işbirliği içinde olmuşlardır. İşbirliği, İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yerini anlaşmazlığa bırakmıştır. Soğuk Savaş ortamının ideolojik baskısının da etkisiyle bu iki komşu devlet arasındaki ilişkiler yeteri sayıda bilimsel çalışmaya konu edilmemiştir.

 

Bu çalışmada, İngiliz tarihçi Collingwood’un “hiç durmayan değişmelerden ötürü, her kuşağın tarihi kendine göre yeniden yazması gerekir” saptaması ışığında, 1953-1964 yılları arasında SSCB-Türkiye ilişkileri Soğuk Savaş sonrasında yeniden ele alınmaktadır.

 

İnceleme genelde uluslararası sistem, özelde bölgesel gelişmeler çerçevesinde ve her iki devletin iç politika dinamiklerini de gözönünde bulundurarak yapılmıştır. Ele alınan dönemde ikili ilişkileri belirleyen, asıl olarak uluslararası sistemdeki değişiklikler ve bölgesel yansımaları olmuştur.

 

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından kopma noktasına gelen ilişkiler, incelenen dönemin sonunda “normalleşmiştir”. Çalışmanın amacı, ilk elden kaynaklara dayanarak bu süreci çözümlemektir.

Marka:
Siyasal Kitabevi
Yazar:
Erel Tellal
Sayfa:
232 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x24.00 cm
Basım Yılı:
Eylül 2020