Soğuk Savaş Sonrasında Türkiye - Abd İlişkilerinde Orta Doğu Ve Lider Diplomasisi

9786258260212
%
33
İndirim
134.00 TL
200.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Soğuk Savaş Sonrasında Türkiye Ürün Açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti’nin geçmişinden günümüze diplomatik ilişkilerinde öne çıkan devletler düşünüldüğünde, özellikle II. Dünya Savaşı sonrasından itibaren ilk akla gelen kuşkusuz ABD’dir. ABD ile yaşananlar, ziyaretler, anlaşmalar, sorunlar, gerginlikler ve krizler siyasi gündemin hep en başında yer almaktadır. Türk dış politikası açısından en gerilimli, en sorunlu, en değişken, en hassas ve en stratejik bölge sorulduğunda da hiç düşünmeden Orta Doğu cevabı verilecektir.  
Türk dış politikasında ABD ve Orta Doğu’nun önemine paralel şekilde ABD diplomasisinde de, Orta Doğu ve Batı Bloku’nun bir üyesi Türkiye ile ilişkilerin stratejik değere sahip olduğu hatırda tutulmalıdır. Türk dış politikası incelenirken ihmal edilmemesi gereken bir unsur da liderlerdir. Türkiye’nin gerek iç, gerek dış politikasında liderler önemli olmuş, hatta belli dönemler lider adlarıyla anılmıştır. 
Soğuk Savaş sonrasında Türkiye-ABD diplomatik ilişkilerinde Orta Doğu nasıl bir konumdadır? Bu bölge, ilişkileri kolaylaştırmakta mı yoksa zorlaştırmakta mıdır? Hatta başka bir ifadeyle düzelten mi bozan mı bir rol oynamaktadır? Lider diplomasisi ne kadar etkilidir? Liderlerin olumlu ilişkileri devletlerin politikalarına nasıl ve ne oranda yansımaktadır? Bu çalışmada iki devletin bir bölge üzerinden lider diplomasisiyle nasıl yol aldıkları dönemler, ülkeler, sorunlar, ziyaretler, görüşmeler, açıklamalar ve anılar çerçevesinde anlatılmaktadır. 

Marka
Yeditepe Yayınevi
Yazar
Nur Çetinoğlu Harunoğlu
Sayfa
544Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2023

Soğuk Savaş Sonrasında Türkiye Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı