Öğretmenlik Mesleğine Eleştirel Bir Bakış - Kolektif - Nobel Akademik Yayıncılık

9786254275180
%
10
İndirim
108.00 TL
120.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Öğretmenlik Mesleğine Eleştirel Bir Bakış Ürün Açıklaması

Öğretmenlik Mesleğine Eleştirel Bir Bakış kitabı, öğretmenlik mesleğinin ne olması gerektiğine ilişkin tartışmaların dinamik bir şekilde devam ettiği ezelî fikirleri ortaya koyması bakımından referans oluşturan bir kaynak kitaptır. Bu fikir kimi yaklaşımlarda mesleki bir yapı, kimi yaklaşımlarda ustalık, kimi yaklaşımlarda doğal bir etkileşim gücüne gönderme yapmaktadır ki bu bakış açıları, felsefe kapsamında daha da zenginleşmektedir. Eleştiri ile beslenen ve işlevsel sentezlemeler ile kendine farklı platformlarda farklı birer fikirsel arka plan bulan/oluşturan öğretmenlik fikri, kavramsal ve teorik zenginliği ile felsefi sorgulamaları zaruri kılmaktadır.
Bu kitapta, öğretmenlik kavramının tarihsel ve mekânsal olarak kavramsal derlemesi sunularak öğretmenlik kavramı ve öğretmen kimliği profili sentezlenmiştir. Öğretmenlik mesleğinin ve öğretmenin gerekliliğine, ne olması gerektiğine yönelik farklı düşünürlere atıflar yapılarak felsefi bir sorgulama gerçekleştirilmiştir. Mesleğin toplumsal statüsü, özlük hakları, mesleki tanımlamaları, sosyal kimliği, ekonomik kıymeti gibi göstergeler göz önünde bulundurularak ele alınmıştır.
Bütün dünyada öğretmen yetiştirme meselesi, her zaman güncelliğini koruyan konulardan biri olmuştur. Öğretmen yetiştirme alanında yaşanan sorunlar, aksaklıklar veya ortaya çıkan yeni model ve gelişmeler doğrultusunda öğretmen eğitiminde yeni arayışlar içine girilmiş, bunun neticesinde kimi zaman reform olarak adlandırılan yeni düzenlemeler veya yapılandırmalar gerçekleştirilmiştir. Öğretmenliği anlatan, öğretmeye çalışan şüphesiz çok kitap yazılmıştır. Kitabın ortaya çıkmasında; öğretmenliğin çok yönlü yeterlik gereksinimlerine ilişkin değerlendirmeler başlangıç noktası olmuştur. Bu kitapta; sorgulamaya dayalı eleştirel bir bakış açısı, öğretmenlik mesleğine ilişkin farklı pencerelerin sentezi, belki de şimdiye kadar bir araya getirilmeyen alt bölümlerin bir araya getirilme çabası vardır.

Marka
Nobel Akademik Yayıncılık
Yazar
Kolektif
Sayfa
412Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
16.50x24.00cm
Basım Yılı
2022

Öğretmenlik Mesleğine Eleştirel Bir Bakış Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı