ÖABT Kitapları

ÖABT Kitapları

Eğitim-öğrenim ve sınav maratonu üniversiteden sonra ileriki yaşlarda da devam edebiliyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra akademik kariyer yapmak isteyenlerin katıldığı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı yani ALES vardır. Devlet kademesinde bir işe yerleşmek yani memur olmak için girilmesi gereken en birinci sınav ise Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır (KPSS).

KPSS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan bir sınavdır. KPSS, öğretmenler de dâhil kamu kurumlarına atanacak perso oneli seçmek için gerçekleştirilir. İlk olarak 1999'da başlayan sınavın adı 1999 ve 2000 yıllarında Devlet Memurluğu Sınavı (DMS), 2001'de Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı (KMS) oldu. 2002'den itibaren de Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adıyla düzenleniyor.

KPSS sınavıyla kamuya memur alımı yapılmaktadır. KPSS Ortaöğretim, KPSS Önlisans ve KPSS-A, KPSS öğretmenlik olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. KPSS ortaöğretim ve KPSS önlisans sınavları iki senede bir yapılır. KPSS-A ve KPSS Öğretmenlik ise her sene yapılır ancak bu sınavlardan düz memur olmak isteyenlerin puanları sadece çift yıllarda kabul görür.

Diğer bir ifadeyle, kamu görevine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılır. Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına girmek suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına dâhil olan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacak kişileri kapsayan grup A Grubu Kadrolar olarak tanımlanmaktadır. B Grubu Kadrolar ise; genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacak kişileri kapsayan kadrolar olarak tarif edilmektedir.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) yani açılımıyla, tüm öğretmen adaylarının girmek zorunda olduğu sınavlardandır. KPSS kapsamında Genel Kültür Genel Yetenek sınavı ve Eğitim Bilimleri Sınavı’nın haricinde bütün öğretmen adayları Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavını da geçmek durumundadır. 2016 yılında yapılan değişiklikle birlikte artık ÖSYM tarafından yapılacak ÖABT sınav alanlarına Okulöncesi Öğretmenliği de dâhil edilmiştir.

Öğretmenlik, diğer hemen her meslekten çok farklı özellikleri barındıran bir klasmandır. Bu alanda yetkinliğin ölçülmesi özel bir sınavı gerektirir. Zira eğitim bilimleri ile ilgili bilgiler, diğer eğitim branşlarında yer almaz. Kamu personeli seçimi yapılırken ataması yapılacak öğretmen adaylarının bu branşta başarılarının tespit edilmesi için elbette farklı bir sınav oturumu tercih edilmektedir. Öğretmen adaylarının ÖABT puanı alarak, öğretmenlik mesleğindeki yetkinliklerini ispat etmeleri bu nedenle istenir. Eğitim Fakültelerinde öğretilen eğitim bilimleri ders konularının dışında soruların söz konusu olmadığı bu oturumda, her öğretmen bilgilerini güncel tutmak şartıyla başarı gösterebilir.

KPSS sınavı Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere 14 ayrı daldan oluşmaktadır. Müracaat edilecek alana göre birini seçme zorunluluğu bulunmaktadır. Genel Kültür ve Genel Yetenek kısmına ise başvuran herkesin girmesi zorunludur. KPSS sınavına hazırlananların iyi bir hazırlık sürecinde kaliteli KPSS Hazırlık Kitapları başarı için büyük öneme sahiptir. Ucuzkitapal.com KPSS kitapları da dâhil olmak üzere sınav kitapları alanında Türkiye’nin en iddialı yayınevidir. Son sisteme uygun en kaliteli yayınlara ulaşmanız için sadece bir tık yetmektedir. Ucuzkitapal.com’a tıklayanların en son sistemde KPSS Önlisans, KPSS Lisans, KPSS Eğitim Bilimleri, KPSS A Grubu ve ÖABT kitapları ile KPSS’ye hazırlığı dert etmesine gerek kalmayacak.

Benim Hocam 2021 ÖABT İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Analiz Video Ders Notları
%35
Hızlı Gönderi
59.90 TL
38.95 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Yan Alanlar Video Ders Notları
%35
Hızlı Gönderi
39.00 TL
25.35 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT İlköğretim ve Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Video Ders Notları
%35
Hızlı Gönderi
29.90 TL
19.45 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Çözümlü 7 Deneme Sınavı
%35
Hızlı Gönderi
39.00 TL
25.35 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Video Ders Notları
%35
Hızlı Gönderi
47.50 TL
30.90 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Türk Dili ve Edebiyatı - Türkçe Kinaye Soru Bankası
%35
Hızlı Gönderi
24.50 TL
15.90 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Tamamı Çözümlü 10 Fasikül Deneme Sınavı
%35
Hızlı Gönderi
43.20 TL
28.10 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT İlköğretim Matematik Öğretmenliği Tamamı Çözümlü 10 Fasikül Deneme Sınavı
%35
Hızlı Gönderi
43.20 TL
28.10 TL
Yediiklim 2021 ÖABT Ortaöğretim Matematik Öğretmenliği Çözümlü 10 Deneme
%33
Hızlı Gönderi
40.00 TL
26.80 TL
Yediiklim 2021 ÖABT Rehber Öğretmen Çözümlü 10 Deneme
%33
Hızlı Gönderi
44.00 TL
29.50 TL
Yediiklim 2021 ÖABT Sınıf Öğretmenliği Çözümlü 10 Deneme
%34
Hızlı Gönderi
40.00 TL
26.50 TL
Yediiklim 2021 ÖABT Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Berceste Konu Anlatımlı Modüler Set
%35
Hızlı Gönderi
139.00 TL
89.90 TL
Yediiklim 2021 ÖABT Okul Öncesi Öğretmenliği Çözümlü Soru Bankası
%33
Hızlı Gönderi
69.00 TL
46.25 TL
2021 ÖABT Muvaffak Türk Dili ve Edebiyatı Çözümlü Soru Bankası Yediiklim Yayınları
%35
Hızlı Gönderi
99.00 TL
64.35 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Yazar
Fiyat
Hızlı Gönderi