ÖABT Kitapları

ÖABT Kitapları

Eğitim-öğrenim ve sınav maratonu üniversiteden sonra ileriki yaşlarda da devam edebiliyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra akademik kariyer yapmak isteyenlerin katıldığı Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı yani ALES vardır. Devlet kademesinde bir işe yerleşmek yani memur olmak için girilmesi gereken en birinci sınav ise Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır (KPSS).

KPSS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan bir sınavdır. KPSS, öğretmenler de dâhil kamu kurumlarına atanacak perso oneli seçmek için gerçekleştirilir. İlk olarak 1999'da başlayan sınavın adı 1999 ve 2000 yıllarında Devlet Memurluğu Sınavı (DMS), 2001'de Kurumlar için Merkezi Eleme Sınavı (KMS) oldu. 2002'den itibaren de Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adıyla düzenleniyor.

KPSS sınavıyla kamuya memur alımı yapılmaktadır. KPSS Ortaöğretim, KPSS Önlisans ve KPSS-A, KPSS öğretmenlik olmak üzere 2 ana gruba ayrılır. KPSS ortaöğretim ve KPSS önlisans sınavları iki senede bir yapılır. KPSS-A ve KPSS Öğretmenlik ise her sene yapılır ancak bu sınavlardan düz memur olmak isteyenlerin puanları sadece çift yıllarda kabul görür.

Diğer bir ifadeyle, kamu görevine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılır. Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına girmek suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına dâhil olan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına atanacak kişileri kapsayan grup A Grubu Kadrolar olarak tanımlanmaktadır. B Grubu Kadrolar ise; genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atanacak kişileri kapsayan kadrolar olarak tarif edilmektedir.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) yani açılımıyla, tüm öğretmen adaylarının girmek zorunda olduğu sınavlardandır. KPSS kapsamında Genel Kültür Genel Yetenek sınavı ve Eğitim Bilimleri Sınavı’nın haricinde bütün öğretmen adayları Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavını da geçmek durumundadır. 2016 yılında yapılan değişiklikle birlikte artık ÖSYM tarafından yapılacak ÖABT sınav alanlarına Okulöncesi Öğretmenliği de dâhil edilmiştir.

Öğretmenlik, diğer hemen her meslekten çok farklı özellikleri barındıran bir klasmandır. Bu alanda yetkinliğin ölçülmesi özel bir sınavı gerektirir. Zira eğitim bilimleri ile ilgili bilgiler, diğer eğitim branşlarında yer almaz. Kamu personeli seçimi yapılırken ataması yapılacak öğretmen adaylarının bu branşta başarılarının tespit edilmesi için elbette farklı bir sınav oturumu tercih edilmektedir. Öğretmen adaylarının ÖABT puanı alarak, öğretmenlik mesleğindeki yetkinliklerini ispat etmeleri bu nedenle istenir. Eğitim Fakültelerinde öğretilen eğitim bilimleri ders konularının dışında soruların söz konusu olmadığı bu oturumda, her öğretmen bilgilerini güncel tutmak şartıyla başarı gösterebilir.

KPSS sınavı Genel Yetenek, Genel Kültür, Yabancı Dil, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkiler, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler olmak üzere 14 ayrı daldan oluşmaktadır. Müracaat edilecek alana göre birini seçme zorunluluğu bulunmaktadır. Genel Kültür ve Genel Yetenek kısmına ise başvuran herkesin girmesi zorunludur. KPSS sınavına hazırlananların iyi bir hazırlık sürecinde kaliteli KPSS Hazırlık Kitapları başarı için büyük öneme sahiptir. Ucuzkitapal.com KPSS kitapları da dâhil olmak üzere sınav kitapları alanında Türkiye’nin en iddialı yayınevidir. Son sisteme uygun en kaliteli yayınlara ulaşmanız için sadece bir tık yetmektedir. Ucuzkitapal.com’a tıklayanların en son sistemde KPSS Önlisans, KPSS Lisans, KPSS Eğitim Bilimleri, KPSS A Grubu ve ÖABT kitapları ile KPSS’ye hazırlığı dert etmesine gerek kalmayacak.

Benim Hocam 2021 ÖABT Sınıf Öğretmenliği Alan Eğitimi Soru Bankası
%25
Hızlı Gönderi
69.00 TL
51.75 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Soru Bankası
%25
Hızlı Gönderi
67.00 TL
50.25 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Video Ders Notları
%25
Hızlı Gönderi
75.00 TL
56.25 TL
Benim Hocam 2021 KPSS ÖABT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Çözümlü Soru Bankası
%25
Hızlı Gönderi
69.00 TL
51.75 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Sınıf Öğretmenliği Alan Eğitimi Video Ders Notları
%25
Hızlı Gönderi
49.00 TL
36.75 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Okul Öncesi Öğretmenliği Video Ders Notları
%25
Hızlı Gönderi
99.00 TL
74.25 TL
Benim Hocam 2021 ÖABT Okul Öncesi Öğretmenliği Çözümlü Soru Bankası
%25
Hızlı Gönderi
119.00 TL
89.25 TL
Yargı 2021 ÖABT NEVAYİ Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Çözümlü 10 Fasikül Deneme
%20
Hızlı Gönderi
39.90 TL
31.90 TL
Tercih Akademi 2021 ÖABT Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Çözümlü 5×75 Deneme
%25
Hızlı Gönderi
25.00 TL
18.75 TL
İhtiyaç ÖABT Fizik Öğretmenliği Yaprak Test
%80
Hızlı Gönderi
15.00 TL
3.00 TL
İhtiyaç ÖABT Fen Bilimleri Öğretmenliği Yaprak Test
%80
Hızlı Gönderi
15.00 TL
3.00 TL
Sonraki 20 ürünü göster
Yayınevi
Yazar
Fiyat
Hızlı Gönderi
Kargo Ücretsiz