Kitap Seç Al 9TL

Kitap insanın kendini bilmesini sağlar. Zira kitap okumak; beşikle başlayıp mezara kadar devam bir yolculuğa benzetmek yanlış olmaz. Eğer okumak okulla beraber bitiyorsa adı okumak değildir zaten. Doğduğumuzda hiçbir bilgiye sahip değilizdir. Hayatımız boyunca birçok bilgi biriktiririz. Bu birikimde kitapların, kitap okumanın rolü elbette çok büyüktür. Medeniyet bizden önceki kuşakların ortaya koyduğu bilgi ve okumaların bir toplamıdır. Biz de e medeniyet yolunda kendimizden önce gelen kitaplarını okumakla bu kervana katılabiliriz. Ya da Descartes’in ifadesiyle “En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanlarıyla konuşmak gibidir”. Zira hiçbir şey kitap okumanın yerini tutamaz. İnsan olmanın ilk şartı kendini bilerek okumaktır. Çünkü insan okumak ile kendini tanır ve hayat yolunda yelkenlerini kitaplar ile şişirir. Yolculuğunda varmak istediği hedefe en hızlı ve en kısa şekilde ulaşır.

Kitapsız hayatın kör, sağır ve dilsiz yaşamak olduğunun altını birçok düşünür, yazar, felsefeci, matematikçi, bilim insanı, kadın-erkek az çok kendini bilen ve tanıyan çizmiştir. Montaigne, "Ben kitaplarımı değil, kitaplarım beni ortaya çıkarmıştır" sözü ile insanın kendini gerçekleştirmesini ve benliğini kazanmasını ne kadar veciz ifade etmiştir. İnsan için gerekli değerlerin görünür hale gelmesi için Kafka bakın ne der: "Bir kitap, içinizdeki donmuş değerleri parçalayarak bir balta olmalıdır." Lord Byron’ın vurguladığı gibi, “Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir” iken, “Yabani uluslar dışındaki her ülke kitaplar tarafından yönetilir” diyen Voltaire’ı unutmamak gerektir. Yoksa “Yetişen zekâları kitaplarla beslemeyen uluslar, yıkılmaya mahkûmdurlar” diyen Ovidius’un dikkati çektiği durum karşımıza gelip çatar.

Okumak iğneyle kuyu kazmaktır; kararlılık ister, sabır ister. Okuma bir arayıştır, hakikati, doğruyu, güzeli arayış. Her arayış içinde bulma heyecanını barındırır. Bulursunuz, ikinci, üçüncü... Arayışlar başlar. Umut ve heyecan, okumanın ayrılmaz iki vasfıdır. Okuma insanlığın, umut ve heyecan da canlılığın şartıdır. Unutmamak gerekir ki cümleler zihnimize gerçekleri çakan çiviler gibidirler. Kitap olan kitapların içindeki cümle ve kelime çivileri hayatı bir arada tutmamız, evrenle senkronize tınıyı vermemiz, bitmeyen yaşam enerjimiz, hayatın çemberinden yara almadan selamete çıkmamız adına en değerli yardımcılarımız olurlar.

Kitap elinizde tuttuğunuz bir rüyadır” diyen Neil Gaiman’a kulak vermek yerinde olur. Çünkü yeni buluşlar yapan insanların çoğu rüyalarında kendilerine görünen bir ilham veya ipucu sayesinde sonuca ulaşırlar. Kreatif düşünmek dünyaya ve olaylara farklı gözlüklerle bakabilmekle olabilir. Her bir kitap farklı bir gözlükle dünyaya bakmak anlamına gelir. Uyumadan önce yoğunlaşılan düşünce ve konular uykuda ve rüyalarda pekişir. Bu sırada beyin bilinçaltımızda düşündüğümüz veya çözüm aradığımız bir konuyla, okuduğumuz kitapta hiç ilgisizmiş gibi görünen bir başka fikir veya olay arasında bir düşünce bağlantısı yakalayabilir. Dolayısıyla hemen uyku öncesi okunan bir kitaptaki bilgiler çözüm aradığınız konularla ilgili farklı yönlerin beynimizde uyarılma olasılığını çoğaltmaktadır.

Günümüzde, özellikle internet çağında odaklanmak ve konsantrasyon ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. TV, internet, sosyal medya an be an çevremizde kısa, görüntülü, sesli dikkatimizi dağıtmakta birbirleriyle kıyasıya rekabet eden uyarılar vardır. Bu uyarıların etkisiyle oradan oraya sürüklenmek konsantrasyon ve odaklanma becerilerimizi olumsuz etkiler. Özellikle yatmadan önce 15 – 20 dakika kitap okuma alışkanlığı edinmek, gün içinde kaybetmeye meylettiğiniz odaklanma becerisini toparlar.

Yolu okumaktan geçen herkes için kitap okumanın temeli çocuklukta atılır. Kendisine kitap okunan çocukların dil gelişmesi sağlıklı olur. Kitap okuyan çocukların iletişim kapasiteleri artar. Günümüz bilgi ve iletişim toplumunda kendini iyi ifade eden kişilerin başarılı olduğunu vurgulamaya bile gerek yoktur. Yeme içme gibi düzenli yapılan kitap okumaları çocukların kolay öğrenme ve doğru hüküm verme kabiliyetlerinde büyük öneme sahiptir.

Annemi Yetiştiriyorum 2 - Özlem Açar - Ganj Kitap
%78
Hızlı Gönderi
41.00 TL
9.00 TL
Sessizliğin Ülkesinde Evrensel Ustayla Karşılaşma - Mario Mantese - Ganj Kitap
%77
Hızlı Gönderi
35.00 TL
8.00 TL
Ölümsüzlüğün Peşinde - Karan Bajaj - Ganj Kitap
%76
Hızlı Gönderi
34.00 TL
8.00 TL
Jojonun Tatlı Hayat Rehberi - Jojo Siwa - Libros Yayınları
%76
Hızlı Gönderi
38.00 TL
9.00 TL
Mukaddime Klasik Sosyal Bilimler Sözlüğü - Kadir Canatan - Rasyo Yayınları
%51
Hızlı Gönderi
18.00 TL
8.90 TL
Şampanyadaki Zehir (Eko Boy) Agatha Christie - Altın Kitaplar
%50
Hızlı Gönderi
16.00 TL
8.00 TL
Yerçekimi Melodisi - Samantha Sotto - Novella
%68
Hızlı Gönderi
28.00 TL
9.00 TL
Kesişen Hayatlar Kafesi - Deborah Smith - Novella
%61
Hızlı Gönderi
23.15 TL
9.00 TL
Biraz Yağmur Biraz Güneş - Elin Hilderbrand - Martı Yayınları
%64
Hızlı Gönderi
22.00 TL
8.00 TL
Aşk Tuzağı - Linda Howard - Martı Yayınları
%71
Hızlı Gönderi
28.00 TL
8.00 TL
İz Bırakanlar Unutulmaz - Sarah Willis - Martı Yayınları
%71
Hızlı Gönderi
28.00 TL
8.00 TL
Cenneti Öldürmek - Ma Jian - Martı Yayınları
%69
Hızlı Gönderi
29.00 TL
9.00 TL
Suda Bıçak İzleri - Paolo Bacigalupi - Martı Yayınları
%70
Hızlı Gönderi
30.00 TL
9.00 TL
Michael Schumacher - Karin Sturm - Martı Yayınları
%63
SON 3 ADET
24.50 TL
9.00 TL
Kutsal Mezarın Günahkar Misafiri - William Peter Blatty - Martı Yayınları
%64
Hızlı Gönderi
25.00 TL
9.00 TL
Uğultulu Tepeler - Emily Bronte - Martı Yayınları
%70
Hızlı Gönderi
30.00 TL
9.00 TL
Siliniş - Tess Gerritsen - Martı Yayınları
%67
SON 5 ADET
27.50 TL
9.00 TL
Jane Eyre - Charlotte Bronte - Martı Yayınları
%64
Hızlı Gönderi
25.00 TL
9.00 TL
Lolipop Pabuçlar - Joanne Harris - Altın Kitaplar
%71
Hızlı Gönderi
27.50 TL
8.00 TL
Sonraki 17 ürünü göster
Yayınevi
Yazar
Fiyat
Hızlı Gönderi
Kargo Ücretsiz