Kaymakamlık İktisat Çıkmış Sorular 2018 - Yüksel Bilgili - 4T Yayınları

%
10
İNDİRİM
9786059139984
%
10
İndirim
35.00 TL
31.50 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Kaymakamlık sınavında son birkaç yıldır açık uçlu sınava geçilmiş olmasına rağmen 2018 yılı Kaymakam adaylığı sınavında test usulüne geri dönüldü. Sorular beş seçenekli ve çoktan seçmeli olarak sorulmaktadır. Sınavda toplam 100 soru sorulmaktadır. Sınavda sorulan toplam soruların % 22’si, yani 22 soru iktisat konuları ile ilgilidir. Bu yüzden de bu sınavda başarılı olmak isteyen adayların iktisat ve Türkiye ekonomisi sorularına iyi çalışması son derece önemlidir. Zira genellikle sınavlara hazırlanan adaylar kamu hukuku kısmında yetkin olmakta, bu kısımdan çıkan soruları rahatlıkla cevaplamakta; fakat özellikle iktisat - Türkiye ekonomisi -insan hakları ve demokratikleşme derslerine gerekli önemi vermediği için adaylar açısından belirleyici olan
kısım “iktisat-Türkiye ekonomisi–insan hakları ve demokratikleşme” konuları olmaktadır.

2018 yılı Kaymakamlık sınavında bulunan toplam 100 sorunun % 12’si (12 soru) ekonomi başlığı altında tanımlanmıştır. Geçmiş yıl sınavları incelendiğinde ekonomi başlı altında sorulan soruların mikro iktisat ve makro iktisat konularının kapsamına giren yerlerden gelmektedir. Ayrıca burada göze çarpan bir diğer husus, kaymakamlık sınavında çıkan iktisat sorularının % 60’ının mikro iktisat, geriye kalan % 40’lık kısmın ise makro iktisat kapsamına giren konulardan çıktığıdır. Yani 12 sorunun 7’sinin mikro iktisat, 5 sorunun ise makro iktisat kapsamında sorulması geçmiş tecrübeler ışığında beklenmektedir. Soruların % 10’u ise (10 soru), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik yapısı kısmından sorulmaktadır.

“Kaymakamlık İktisat Çıkmış Sorular Kitabında” sınavlara hazırlanan adaylara yol gösterici olması amacıyla daha önce kaymakamlık sınavından çıkmış iktisat soruları, konularına göre tasnif edilmiş ve ayrıntılı çözümler ile desteklenmiştir. Çözümlerde ihtiyaç duyulduğunda seçeneklerin tümü açıklanmıştır. Kitabın kapsamında 1993 yılından bu yana yapılmış olan kaymakamlık sınavlarında sorulmuş 420 civarı soru bulunmaktadır. Son birkaç yıldır sorulmuş olan açık uçlu iktisat soruları ise test haline getirilerek okuyucunun dikkatine sunulmuştur.

Sınava hazırlanan adaylar açısından “Kaymakamlık İktisat Çıkmış Sorular Kitabının” önemi şu hususlarda ortaya çıkmaktadır:

- Mikro İktisat-Makro İktisat ve Türkiye ekonomisi alanında 420 civarında çıkmış soru ve       detaylı çözümleri bulunmaktadır. Bu açıdan sınavlara hazırlananlara ışık tutacaktır.

- 2015 ve 2017 kaymakamlık açık uçlu sorularından test usulüne çevrilmiş sorular

- Çıkmış soruların zorluk-kolaylık düzeyi görülmektedir.

-  Çıkmış soruların odaklandığı konu başlıkları görülmektedir.

-  Hangi konulara ağırlık verilmesi gerektiği görülmektedir. Zira adaylar açısından en önemli   unsur, zamandır. Doğru konulara çalışmalarının başarılarını arttıracağı aşikardır.

- Çıkmış sorular, konu sıralamasına göre tasnif edilmiştir.

Marka:
4T Yayınları
Yazar:
Yüksel Bilgili
Sayfa:
384 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.00x23.50 cm
Basım Yılı:
Temmuz 2018