İkinci Dünya Savaşı Seti (4 Kitap) - Ian Kershaw , Sean McMeekin , Lyudmila Pavliçenko, - Kronik

2781453145337
%
40
İndirim
380.25 TL 585.00 TL
Ekstra İndirimli Ürün
351.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

İkinci Dünya Savaşı Seti (4 Kitap) Ürün Açıklaması

İkinci Dünya Savaşı Seti (4 Kitap) - Ian Kershaw , Sean McMeekin , Lyudmila Pavliçenko, - Kronik Kitap

SET İÇİNDEKİ KİTAPLAR

Çöküş – Ian Kershaw
Stalinin Savaşı - Sean McMeekin
Ölüm Meleği - Lyudmila Pavliçenko
Operasyon Mussolini – Selçuk Uygur


ÇÖKÜŞ - IAN KERSHAW

Almanya, 1944-1945

“Nazi Almanyasının mücadeleyi topyekûn özyıkıma kadar niçin sürdürdüğünü açıklamaya yönelik şimdiye kadarki en iyi çaba.”

Antony Beevor

“Bir özyıkım destanı… Berlin düşer, Naziler fareler gibi kaçar ve Hitler ile yakın çevresi intihar mermileri, zehir, tutuklama ve yargısız infaz cehenneminde mahvolurken Çöküş âdeta soluk soluğa okunuyor.”

David Laskin

“Ustaca… Kershawın bu sürükleyici ve zekice çalışmasının Nazi sisteminin o korkunç son safhasına ilişkin başucu eserlerinden biri olacağına şüphe yok.”

Financial Times

Alman Silahlı Kuvvetleri, İkinci Dünya Savaşının son safhasında her ay 350.000 kayıp veriyor, tarihte eşine az rastlanır bir kıyımdan geçiyordu. Sivil kayıplar da yine bir o kadar korkunçtu: Dresden gibi pek çok kentin haritadan silindiği o son aylardaki Müttefik hava bombardımanlarında, 400.000 sivil alevlerin ve molozların arasında can verdi; milyonlarcası ise evsiz kaldı. Yine yarım milyon kişi, Kızıl Ordunun Almanyayı istila ettiği süreçte hayatını kaybetti.

Peki, modern tarihte savaşta yenilgiyle karşı karşıya kalan devletlerin yöneticileri, topyekûn yıkım ve işgal görmemek için genellikle bir noktada barış istemiş yahut Mussolini İtalyası örneğindeki gibi, postunu kurtarmak isteyen yönetici elitlerin veya ülke içindeki güç odaklarının tertiplediği bir iç kalkışmayla düşmanla müzakereye zemin hazırlamışken; Nazi rejimi yaşanan tüm facialara ve aldığı tüm darbelere rağmen devleti, orduyu ve halkı son ana kadar pençesi içinde tutup ülkeyi kendisiyle birlikte nasıl felakete sürükleyebildi? Mahşer gününü andıran o son aylarda Almanyada Partinin, devletin, ordunun ve toplumun içinde neler oldu? Alman halkı Nazileri gerçekten son ana kadar destekledi mi, yoksa rejimin son kurbanları onlar mı oldu?

Adolf Hitler ve Nazi Almanyası üstüne yaptığı çalışmalarla Wolfson Tarih Ödülü, Bruno Kreisky Yılın Politik Kitabı Ödülü ve British Academy Kitap Ödülü gibi pek çok ödül kazanan İngiliz tarihçi Ian Kershaw, “Çöküş” ile işte bu soruları masaya yatırıyor. Stauffenbergin 20 Temmuzdaki başarısız suikast girişimi sonrasında Almanyada Parti, devlet, ordu ve toplum içinde vuku bulan dönüşüm süreciyle başladığı çalışmasını, Dönitz hükûmetinin 23 Mayıstaki tasfiyesiyle sonlandıran Kershaw; Albert Speer, Heinrich Himmler, Martin Bormann ve Joseph Goebbelsin belirgin bir rol oynadıkları bu 10 aylık süreçte Almanyada yaşananları ve kaybedildiği neredeyse herkes için açık olan bir savaşa Almanların topyekûn işgal ve yıkıma kadar neden ve nasıl devam edebildiklerini devlet arşivlerinden, asker ve sivil mektuplarına kadar uzanan muazzam bir kaynakça ve sürükleyici bir anlatımla okuyucuya sunuyor.

STALİNİN SAVAŞI - SEAN MCMEEKIN

İkinci Dünya Savaşının Yeni Tarihi

Ödüllü tarihçi Sean McMeekin, ezber bozan bu yeni eserinde İkinci Dünya Savaşındaki tetikleyici gücün Hitler değil Stalin olduğunu anlatıyor.

Sovyet, Amerikan ve Avrupa arşivlerinde yapılan iddialı bir araştırmanın ürünü olan Stalinin Savaşı, savaşın merkezini Batıdan Doğuya taşıyarak, İkinci Dünya Savaşına devrim niteliğinde bir bakış sunuyor. Hitlerin soykırım hırsı, küresel yıkımla sonuçlanan bu savaşın çıkmasına katkıda bulunmuş olabilir lâkin McMeekin, Batılı Güçler ile Nazi Almanyasının birbirine ağır darbeler vurarak güçten düşmeleri arzusuyla, 1939 Eylülünde Avrupada patlak veren harbin başlamasını Hitlerin değil Stalinin arzu ettiğini öne sürüyor. Yazar, 1941-1945 yılları arasında devam eden Pasifik Savaşının da, Stalinin nihai hasmı olarak gördüğü kapitalist “Anglo-Sakson” güçleri ile Japonya arasında yıkıcı bir yıpratma harbine dönüşerek Sovyet liderinin bir
Marka
Kronik Kitap
Yazar
Komisyon
Sayfa
1968Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm
Basım Yılı
2022

İkinci Dünya Savaşı Seti (4 Kitap) Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı