Erenler Kitabı - İbrahim Has Halveti - H Yayınları

%
25
İNDİRİM
9786059559447
%
25
İndirim
80.00 TL
60.00 TL
Temin süresi 2-4 iş günüdür.
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı ile peşin ya da taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

XVIII. asırda İstanbul’da yaşayan İbrahim Has (ö. 1762), devrinin eli kalem tutan sufi müelliflerinden birisidir. Yazmış olduğu eserlerle tasavvuf ve edebiyat tarihimizde fevkalade mühim bir yere sahiptir. Böyle olmakla birlikte Has, kültür hayâtımızda hakettiği ilgiyi görememiş ve unutulup gitmiş şahıslardan birisidir.

İbrahim Has’ın hemen tamamı tasavvuf tarihi, felsefesi ve edebiyatıyla ilgili olan eserleri arasında bulunan ve şu ana kadar değerlendirilmeyen çok mühim bir eseri de tasavvuf büyüklerinin hayatlarını, menakıbını ve veciz sözlerini derleyip yorumlayan “Tezkiretü’l-Has” adlı veliler tezkiresidir.

Tezkiretü’l-Has’ta, 344 mutasavvıfın 509 menakıbı nakledilmektedir. İçindekilerden anlaşılacağı üzere Tezkire’de adı geçen mutasavvıfların yarıya yakını tarîkatler öncesi dönemde yaşayan kişilerdir. Bunların arasında Anadolu sahasında yaşayan “Yunus Emre, Ahmed Hayalî-i Gülşeni, Seyyid Ali Semerkandi, Ahmed Ümmi el-Üsküdari, Akşemseddin, İlyas es-Sakızi el-Halveti, Evhadüddin-i Kirmanî, Emir Sultan, Sultan Veled, Hacı Bayram-ı Veli, Cemaleddîn-i Halveti, Hacı Paşa, Hamid-i Kayseri, Habib-i Karamani, Hasan Ünsi-i Şabanî, Hasan-ı Zarîfi, Hamza b. Hacı Ali, Ramazan Efendi el-Halveti, Sünbül Sinan, Şeyh Şaban-ı Veli, Karabaş-ı Veli, Şems-i Tebrizi, Sadreddin-i Konevi, Abdullah-ı Rumi, Alaaddin-i Rumî, Karabaş-ı Veli, Yahya-yı Şirvani, Seyyid Nizameddin, Yakub-ı Sünbüli, Muhammed Murad, Niyazî-i Mısri, Merkez Efendi, Molla İlahi vd.” gibi zatlar, tezkirenin değerini bir kat daha arttırmaktadır.

Marka:
H Yayınları
Yazar:
İbrahim Has Halveti
Sayfa:
584 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
16.50x24.00 cm
Basım Yılı:
Temmuz 2020