Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı - İsmail Hakkı Eraslan - Hayat Yayınları

9786051513553
%
90
İndirim
5.00 TL
50.00 TL
100+ adet stokta!
Maksimum 5 adet satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı Ürün Açıklaması

Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı - İsmail Hakkı Eraslan - Hayat Yayınları

“Türkiye İçin Bir Yol Haritası”

Bu kitap çalışması, ulusal ekonomik kalkınma politikalarında kümelenme yaklaşımının nasıl oluşturulması ve bu oluşuma bağlı olarak nasıl bir yol haritasının ortaya çıkarılması amacını taşımaktadır. Çalışmanın amacına dayalı olarak kitap iki ana bölümden müteşekkildir.

Kitabın birinci bölümü Ahilik Tipi Örgütlenme Modelinden başlayarak mekânların sosyoekonomik gelişim sürecinin temellerini ve bu süreçte endüstriyel kümelenme yapılanmalarının ilk oluşumunu, buna bağlı olarak iktisadi yerleşme davranışlarının nedenlerini (modellerini-boyutlarını) tarihsel bakış açısı ile değerlendirmektedir.

Kitabın ikinci bölümü ise kümelenme temelli bir kalkınma programının Türkiyeye özgün yol haritasını ortaya çıkarmak için gerekli bilgileri arz etmektedir.

Kitapta, ulusal kalkınma hamlesinin gerçekleştirilebilmesi için kümelenme geliştirme çalışmalarının makro, mezo ve mikro düzeyde genel bir çerçevesini çizmiş ve atılacak (acil) adımların stratejik boyutlarını ifade etmeye gayret göstererek bir yol haritası çizilmeye çalışılmıştır.
Kapsamlı bir literatür incelemesiyle hazırlanan bu eserde çok disiplinli çalışmalar göz önüne alınarak bir sentez yapılmıştır. Böylelikle Ahilik Tipi Örgütlenme Modelinden sonra geliştirilmek istenen üretim modellerine yönelik kuram ve uygulamalar tarihsel süreçler dikkate alınarak incelenmiş; kümelenme temelli bir kalkınma programının Türkiyeye özgü yol haritasını ortaya çıkarmak için gerekli bilgiler toplanmıştır..
Not: Hayat Yayınları ve İstanbul Teknopark ortak yayınıdır.
Marka
Hayat Yayınları
Yazar
İsmail Hakkı Eraslan
Sayfa
224Sayfa
Kağıt
2.HamurKağıt
Boyut
13.50x21.00cm

Ekonomik Kalkınma Politikalarında Kümelenme Yaklaşımı Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı