Alevilikte Cem - Mehmet Yaman - Can Yayınları (Ali Adil Atalay)

%
27
İNDİRİM
9789756791790
%
27
İndirim
20.00 TL
14.60 TL
1 adet stokta Hızlı Gönderi!
Ödeme Bilgisi
Kredi kartı peşin yada taksitli, banka havalesi ve kapıda nakit ödeme ile satın alabilirsiniz.
Kargo Bilgisi
Kapıda Ödeme
Ürün Açıklaması

Mehmet Yaman (Dede) 1940 yılında Erzincanın Ocak Köyünde doğmuştur. Karaca Ahmet Sultan evlatlarından Seyyid Hıdır Abdal sultanın türbesi bulunan köy, yediyüz yıldır Düşkünler Ocağı görevini  sürdürmektedir.

İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden 1967 yılında mezun olan Mehmet Yaman Dede Pertevniyal Lisesi ve diğer bir çok eğitim kurumlarında öğretmenlik yapmıştır.

Arapça, Farsça ve İngilizce bilen araştırmacı-yazarın kimi yayınları ve çalışmaları şunlardır:

Gerçekler Gazetesi, Karaca Ahmet Sultanın Hayatı, Abdal Musa Sultan, Seyyid Nizamoğlu, Gülizar-ı Hasaneyn, Seyyid Safi Buyruğu, Ebül Vefa, Onaltıncı Asırda Rafizilik-Bektaşilik, Makalat, Alevilik (İnanç-Edeb-Erkan) Fevaid, Virani Baba, İmam Cafer Buyruğu, Şahkulu Sultanın Hayatı. Küçük yaşından beri Cem Törenlerinde bulunan Mehmet Yaman Dede, aynı kutsal hizmetleri kurucusu olduğu Karaca Ahmet ve Şahkulu Dergahlarında sürdürmüş, ayrıca önce Şahkulunda açılmasını başlattığı Alevilik Kurslarını daha sonra Avrupaya taşımış, özellikle Almanyanın Mahhneim kentindeki Alevi Kültür merkezinde üç yıldır açtığı kurslarda Alevilik İlkeleri, İnancı, Oniki Hizmet ve Cenaze Hizmetleri... gibi konularda öğrenci yetiştirmiş ve sertifikalarına vermiştir. Bu sayede, bundan sonra Mahhneim AKMde dede, zakir, rehber, oniki hizmet yönünden bir sıkıntı kalmamıştır. Dileriz ki her Alevi örgütü bu çalışmaları bir an önce başlatsın.

Osmanlıcayı (eski yazı) da bilen Mehmet Yaman Dede, köylerimizden topladığı yüzlerce el yazması kitabın arşivini kurmuş, dedelerimizin getirdiği şecereleri de Türkçeye çevirmektedir. Köylerinde ve ellerinde el yazması bulunan canlarımız kendisine başvurabilir.

Marka:
Can Yayınları (Ali Adil Atalay)
Yazar:
Mehmet Yaman
Sayfa:
85 Sayfa
Kağıt:
2. Hamur Kağıt
Boyut:
13.50x19.50 cm
Basım Yılı:
Ekim 2012