3. Abdurrahman (Önderlerimiz-9) - Nizamettin Parlak - Ensar Neşriyat

9786258201321
%
25
İndirim
33.75 TL
45.00 TL
Temin Edilebilir
Kargo Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

3. Abdurrahman (Önderlerimiz-9) Ürün Açıklaması

Bugünkü Portekiz ve İspanya’nın bulunduğu topraklar M. 711 yılında Arap ve Berberîlerden oluşan İslâm orduları tarafından fethedilerek yüzyıllar boyu Müslümanlarca idare edildi. Burada kurulan devletlerin en güçlüsü Endülüs Emevîleri’ydi. M. 756’da I. Abdurrahman tarafından kurulan bu devlet, II. Abdurrahman’la güçlendi fakat yaklaşık yüz yıl sonra iç çatışmalar ve isyanlarla parçalandı. Endülüs’ün ilk halifesi olan III. Abdurrahman zamanında yeniden toparlanan Endülüs Emevîleri, gücünün ve ihtişamının zirvesine ulaştı.

Daha kundaktayken babasını kaybeden III. Abdurrahman’ın kaderinde dedesi Emir Abdullah önemli rol oynadı. Dedesi onu ilim, siyaset, liderlik vb. konularda çok iyi yetiştirdi.

21 yaşındaki Abdurrahman’ın tahta oturması Endülüs tarihi açısından tam bir dönüm noktası oldu. O, ülkedeki bütün isyanları bastırarak parçalanmış devleti yeniden birleştirdi. Adalet, ehliyet ve liyakate dayalı atamalar yaparak, orduyu, donanmayı, ekonomiyi düzeltti. Böylece devlet, o sırada bütün Avrupa’daki devletlerin en müreffehi ve en güçlüsü oldu. İspanya’nın kuzeyindeki Hıristiyan krallıklar bile ona itaat ettiler ve vergi ödemek zorunda kaldılar.

III. Abdurrahman’ın hayatı, iyi yetişmiş, yetenekli ve becerikli bir insanın, bir devletin kaderinde nasıl etkili olduğunun en güzel örneklerinden biridir. O, Hz. Peygamber’i kendisine örnek almış, Kur’an’ın ilkelerine ve Peygamberimizin uygulamalarına yürekten bağlı, çalışkan, üretken ve başarılı bir insandı. Onun hayatı ve kişiliği, günümüz insanına ve gençlerine rol-model olacak bir özelliğe sahiptir.

Marka
Ensar Neşriyat
Yazar
Nizamettin Parlak
Sayfa
136Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
12.00x19.50cm
Basım Yılı
2022

3. Abdurrahman (Önderlerimiz-9) Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı