1789 fikirleri ve cumhuriyet - H. Elçibey Temel - Ayyıldız Kitap

9786258115932
%
15
İndirim
76.50 TL
90.00 TL
Temin Edilebilir
Kampanya Bilgisi
Ödeme Seçenekleri
Kapıda Ödeme

1789 fikirleri ve cumhuriyet Ürün Açıklaması

1789 Fikirleri ve Cumhuriyet, Cumhuriyet’e kadar oluşan fikirleri ve alt yapıları ele alıp; Cumhuriyet’in oluşmasına ne derece imkan sağladığını anlatmaktadır. Ayrıca Cumhuriyet’le birlikte oluşan farklılıkları, disiplinler arası izlenimlerle ele alıp bir izlek oluşturmaktadır. Dönemler arası farklılıkların, yeniliklere nasıl bir boyut kazandırdığı ve bu yeniliklerin bizim günümüzde nasıl bir anlam ifade ettiği de anlatılmakla birlikte, şu anımızı ve geçmiş zamanımızı, katkı dolu anlatımlarla; daha iyi öğrenmemizi sağlamaktadır.

Nereden geldik nereye gidiyoruz ve nasıl bir yol izleyeceğiz ? Bu sorulara derinden cevap verip, ilkelerimize ve inkılaplarımıza sahip çıkmamızın gerekliliği üzerinde de epey incelemelerde bulunan H. Elçibey Temel, bununla birlikte asıl önemli olanın tarihimize sahip çıkmak olduğunu da yer yer anlatımlarla vermektedir ve tarihi gelişmelere öznel bir bakış açısıyla bakıp, nesnel boyutlarla da kanıtlar elde edip bambaşka bir yapıt ortaya çıkarmıştır.

Farklı eserlerden de örnekler verip, tarihimizdeki önemli kişilerin sözlerine de yer vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’e farklı boyutlarda yer verip, halkı sahiplenmesini ve Cumhuriyet’i nasıl imek ilmek işlediğini de anlatmaktadır. Atatürk’ün ünlü eseri Nutuk’a da yer vermiştir ve nesnel bilgilere farklı gözlerle bakmıştır. “Anayasa genellikle, dış politikada yumuşak, karışık bir örgütü olmayan, yaşamında yarı ilkel ve küçük bir ulusun ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte sade belgedir.” Diyen yazarımız, nesnel tanımları da paylaşma ihtiyacı duyarak; okuyucunun aklındaki sorulara cevap niteliğinde tanımlar yapmıştır.

Marka
Ayyıldız Kitap
Yazar
H. Elçibey Temel
Sayfa
337Sayfa
Kağıt
2. HamurKağıt
Boyut
12.50x19.50cm
Basım Yılı
2022

1789 fikirleri ve cumhuriyet Ürün Yorumları

Yorum bulunamadı