3TL Kazancı Hukuk Yayınevi - Çocuklar İçin Hikayeler - Umran Sölez Tan

3TL Kazancı Hukuk Yayınevi - Çocuklar İçin Hikayeler - Umran Sölez Tan
%80
  • 9789756292310
  • 15.00 TL
  • 3.00 TL
  • 12.00 TL (%80 İndirim)
Ürün Açıklaması
Ödeme Seçenekleri
Teslimat Bilgisi
Ürün Görüşleri

Kazancı Hukuk Yayınevi - Çocuklar İçin Hikayeler - Umran Sölez Tan

İstanbullu Uluslararası Çağdaş Sanat Galerisi GET-ME-ART Gallery, bu kez bir sosyal sorumluluk projesine ev sahipliği yapıyor.


Evrensel Çocuk Hakları ilk defa bir masal kitabı ve kitabın illüstrasyonlarının gösterildiği bir sergi ile çocuklar, büyükler ve tüm sanatseverler ile buluşuyor.

Sayısız makale, araştırma ve bir de kısa filmin ardından, İstanbul E. Çocuk Mahkemeleri Yargıcı Umran Sölez Tan, bu kez de çocuklara yalnızca çocuk olmalarından dolayı sahip oldukları evrensel haklarını, birbirinden güzel ilüstrasyonlarla zenginleştirilmiş bir masal kitabı ile anlatıyor.

3 bölümden oluşan masal kitabında Umran Sölez Tan çocuklara şiirsel ve renkli bir dil ile haklarını, yaşanmış gerçek öykülerden yola çıkarak, esinlendiği çocuklar ve gerçek üstü masal karakterleri ile anlatıyor. Metinler İtalyan İllüstratör Marco Ceruti'nin kitap ve sergi için özel yarattığı resimler ile renklenip, canlanıyor.

Projeden elde edilecek gelirin bir kısmı, suç işlemiş, yasa  ile başı derde girmiş çocukların bir daha aynı suçu işlemelerini engelleyecek  alt yapının oluşturulması için yapılandırılacak olan birime aktarılıyor.

Umran Sölez Tan masal kitabında, alışılageldik hukuk dilinden çok uzak, mitolojijk ve edebi bir dil kullanıyor. Bu kitap ve sergi sayesinde çocuklar ve büyükler, Evrensel Çocuk Hakları'nı öğreniyor, çocuk suçları ve çocuk istismarı konusunda aydınlanıyorlar.

İstanbul E. Çocuk Mahkemeleri Yargıcı Umran Sölez Tan, 2008 senesinde, emekli olurken, 11 sene boyunca hergün yargıladığı ve uygulamaların iyileştirilmesi için uğraştığı, başı yasa ile derde girmiş, suçlu ve istismara uğrayan çocuklara karşı gözünün arkada kalmaması için İfsak Sinema Kursu'nu tamamlayarak bir kısa film çekmiş, 'Gülhane'de Bir Yer' isimli bu filmi ile o günlerde yazılı ve görsel basında çokça yer almıştı. Bunun yanlızca bir başlangıç olduğunu düşünen Tan, bugün üzerinde uzun zamandır çalıştığı masal 3'lemesi "Bugün Olduğu Gibi Dün De Çocukları Seven İnsanlar","Kaf Dağı'nın Çocukları","Çocuk Kuşlar Ülkesi" ile yeniden, düşündüğü ve kaygılandığı 'iyi yetişmiş büyüklere gereksinim duyan çocuklar'ıyla buluşuyor. Bu masal 3'lemesi ile Umran Sölez Tan, çocukların, haklarını ve çocuk olduklarını bilen bilinçli yurttaşlar olarak yetişmelerini hedefliyor.

Kitabın içerisinde yer alan Marco Ceruti imzalı illüstrasyonlar, projenin ev sahibi GET-ME-ART Gallery'de bir ay boyunca renkli ve öğretici bir sunum ile sergileniyor. Bu 100x100cm boyutlarındaki orijinal illüstrasyonların her biri sanatçı tarafından imzalı ve limitli sayıda üretilmiş. Sergi mekanı, GET-ME-ART Gallery'nin kurucusu ve küratörü Itır Lir Tan tarafından oluşturulmuş ve düzenlenmiş.

Abbas Güçlü kitap hakkında…

« Kaf Dağı’nın ardındaki Çocuklar

Çocukların temel hak ve özgürlükleri, daha yalın ve daha çarpıcı anlatılamazdı. Masalımsı bir dil ile, sıkmadan ama özgürce ortaya konmuş onlardan da bu hak ve özgürlüklerini sonuna kadar kullanmaları isteniyor. Ama dayatarak değil sevgi ile… Masal boyunca pankartlar ellerinden hiç düşmüyor. Çünkü onlar çocuk ve hikayaler de masallarda geçiyor. Oysa masallar hayatın bir yansıması. Ve artık onlar hak ve özgürlüklerini sadece masallarda da yaşamak istemiyorlar. Kimileri o çocukların sadece masallarda kalmasını isteyebilir. Ama artık onlar aramızda… Evet siz de o çocuklardan birisiniz ve masallardan çıkın ve artık ben de varım diye haykırın. Sesiniz ne kadar gür çıkarsa o kadar varsınız…”

 

Uğur Dündar kitap hakkında…

“Büyük yazar Dostoyevski “çocuklar hayatımızın en büyük saadetidir…” der. Çok doğru… Ama ben, çocuklarım dünyaya geldikten sonra bu degisi “çocuklarımız hayatımızın en büyük sadeti olduğu kadar kaygısıdır da!” şeklinde değiştirdim. Keşke dünyamız çocuklarımız için, hep masallarda anlatıldığı gibi yaşanası, güzellikler ve mutluluklarla dop dolu bir dünya olsa! Oysa tehlikeler, kötülükler, tuzaklar ve çirkinlikler, ne yazık ki bir gölge gibi onların hemen yanı başında… Hayatını yargı mesleğine adamış değerli hukuk insanı Umran Sölez Tan’in, engin birikim ve deneyim imbiğinden süzerek kaleme aldığı üçlemeyi, çocuklarımıza yaşanası bir dünya armağan edebilme yolunda çok önemli bir çaba olark görüyor ve içtenlikle kutluyorum.”

 

Umran Sölez Tan

Türkiye’de Çocuk Mahkemeleri’nin henüz kurulmadığı 70’li yılların sonlarında o, cezaevindeki çocuklarla ilgilendi. Zamanın adalet bakanından temin ettiği izinle, onlardan birbirlerine okuma yazma öğretmelerini istedi. Onlara cezaevinin kütüphanesinden seçtiği kitapları okumaları ve özetlerini çıkarmaları ödevlerini verdi. Bu çalışmalarını destekleyecek yasadan yoksun, kısıtlı olanaklar içinde, onları kitaplarla tanıştırmaktan yarar umdu.

1990’lı yıllarda atanıp, 11 yıl görev yaptığı İstanbul Çocuk Mahkemeleri’nde, haklarında 647 sayılı yasanın 6. Maddesi uyarınca ‘şartsız erteleme’ yerine 2253 sayılı Çocuk Mahkemeleri yasasında var olan 38. Madde gereğince ‘şartlı erteleme’ uygulanmasının çocuklar ve toplum için daha yararlı olacağı yönünde görüş belirtti ve görev süresi boyunca en zor çocuğun dahi bir otorite isteyebileceğini, bunun güven verici bir yönü olabileceğini; koşulsuz bırakılan çocukların ise döndükleri eski ortamları içinde denetimden yoksun bırakıldıklarından aynı yanlışlıkları yineleyebileceklerini anlattı.Emekli olmayı düşündüğü günlerde, gözünün arkada kalmaması ve onların son kez olsun seslerini duyurabilmek için İfsak’ta sinema kursu alarak onlar için ‘Gülhane’de Bir Yer’ adlı bir kısa film çekti. Bu kısa filmi ile ‘Çocuk Mahkemeleri’nin kurulma sebebi olan “suça itilmiş çocukların topluma kazandırılmaları” gibi işlevlerini, yerine getirip getiremediklerini sorguladı. 2008’de emekliliğini istedi. Bugün halen önceden olduğu gibi çocuklar için kaygılanıp yazmaya devam ediyor.

Marco Ceruti

1958 senesinde İtalya’nın, Piacenza şehrinde doğan illüstratör Marco Ceruti, dünyanın önde gelen illüstrasyon okullarından Scuola del Fumetto’dan mezun olduktan sonra Politecnico Milano’da Mimarlık masterı yaptı. Bugüne kadar aralarında Saatchi&Saatchi, Oglilvi, Leo Burnett, Publicis Group, JW Thompson gibi önemli Uluslararası reklam ajansları için çalışan ve Fiat, Samsonite, Dow Jones gibi markaların illüstrasyonlarını gerçekleştiren sanatçı ilk kez bu proje kapsamında Türkiye’ye geliyor. Sanatçı İtalya-Milano ve Fransa-Antibes arasında yaşıyor ve çalışıyor. Evrensel Çocuk Hakları ile ilgili bu projenin illüstratörü olarak, kariyerine ve çalışmalarına yepyeni bir renk ve boyut kazandırıyor. Marco Ceruti illüstratörü olduğu “BUGÜN OLDUĞU GİBİ DÜN DE ÇOCUKLARI SEVEN İNSANLAR”-“KAF DAĞININ ÇOCUKLARI”- “ÇOCUK KUŞLAR ÜLKESİ” kitap ve sergi projesi ile ilgili şunları söylüyor…

“ Son yıllarda, çeşitli ülkelerde, farklı şartlarda, güçlü bir sosyal yönü olan ve derin bir sanat anlamı taşıyan iletişim projelerine katıldım. Bu projelerden bazıları Brezilya’nın merkezinde ve Amazon’da sürdürülebilir gelişim üzerine bilimsel projelerdi. Ben orada yoksul ve çok az gelişme şansı olan nitelikli bölgeleri ziyaret ettim. Dolayısıyla bizim yaşam tarzımız, refah anlayışımız, gelişim gibi konular ile ilgili olan görüşlerimi tekrar gözden geçirmemi sağlayan durumlar yaşadım. Aynı zamanda bazen bu çok uç olan durumlarda bile çocukların inanılmaz dinamizmini ve yaşam sevinci ile dolu olmalarını taktir ettim ki, bu çocuklar çoğu zaman toplumun en donanımsız, fiziksel, sosyal ve kültürel olarak korunmamış olanlarıydı. Bu projeleri gerçekleştirirken verdiğimden çok daha fazlasını aldığıma inanıyorum. Dolayısı ile aynı zamanda yaratıcılığı büyük ölçüde teşvik eden ve tetikleyen bu projede yer aldığım için çok mutluyum.”

 

Itır Lir Tan

Sanat tarihçi, müzeci, küratör ve sanat danışmanı Itır Lir Tan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olduktan sonra dünyanın en prestijli sanat okullarından ‘Paris Ecole Du Louvre’ da ‘Müzecilik’ ve ‘ Sanat Piyasası’ mastırlarını başarıyla tamamlayıp Türkiye’ye döndü. Ülkemizde sanatın ve sanat ortamının gelişebilmesi için, ‘Uluslararası bir kimlik’ kazanması gerektiğini düşünen Itır Lir Tan, bunu kendine bir misyon edinerek, 2012 senesinin Şubat ayında GET-ME-ART Gallery’yi kurdu. Galerinin bir AVM içerisinde olması onun ‘sanat halk içindir’ ilkesine denk düşüyor. Uluslararası önemli yabancı sanatçıları Türkiye’ye getiren, onları sergileyen ve onlara Türk kültüründen ilham aldıkları yeni projeler geliştiren Tan, aynı zamanda değerli sanatçılarımızı yurtdışına taşımaktadır. Aynı zamanda sanat danışmanlığı da yapan Itır Lir Tan, bu çok önemli bulduğu ve inandığı Uluslararası Çocuk Hakları Masal ve Sergi Projesi’ne sanatsal direktörlük ve galerisi GET-ME-ART Gallery’de ev sahipliği yapıyor. GET-ME-ART Gallery aynı zamanda projenin hedefine ulaşabilmesi için gerçekleşecek konferansları ve etkinlikleri de koordine ediyor


İçerik bulunamadı
 


Yorum Yap

*
*
*

Resimde gördüğünüz karakterleri boşluğa giriniz.

.  Tekrarçiz

Doğrula: 

1. Havale / EFT ile Ödeme
Havale / EFT ile 3.00 TL

Banka Hesap Numaraları


2. Posta Çeki ile Ödeme
Posta Çeki ile 3.00 TL Hesap No: 962 35 87 - Erdoğan Kitap Dağıtım Paz.

3. Kapıda Ödemeli
Toplam Sipariş Bedeli + Kargo Bedeli ve Tahsilat Bedeli Uygulanmaktadır.

4. Kredi Kartı ile Ödeme


Siparişlerin gönderim süreci, kredi kartı güvenlik kontrolünün tamamlanması veya havale/eft ödemelerinin onaylanması ile başlar. Gün içinde saat 14:00 ve sonrasında verilen siparişler bir sonraki iş gününde işleme alınır, nadiren 14:00'e kadar verilen siparişler aynı gün işleme alınabilmektedir.

Ortalama gönderim süresi ürün gruplarına göre değişmektedir. Genel olarak ürünler ortalama "0 - 3" iş günü içerisinde kargo firmasına teslim edilmektedir, nadiren tedarik sürecine bağlı olarak kısa süreli gecikmekler yaşanabilir. Bu durumda size e-posta yada telefon ile bilgi verilir.

Gönderi süreci; başarılı olarak kredi kartı ile yapılan ödemelerde direk işleme alınır, havale/eft ile ödemelerde ise; yaptığınız alışverişin gönderilmesi için önce havalenin bize ulaşması gerekir, siparişiniz havale işlemi onaylandıktan sonra kargoya verilir.

Kapıda ödemeli gönderimlerde genel Kargo bedeli ve + Tahsilat bedeli alınmaktadır, gönderimler için telefon ile onay alınmaktadır. (0212) 515 05 55

Siparişinizin adrese teslim süresi, siparişinizdeki diğer ürünlerin kargoya verilme süresine ve teslimat adresinize göre değişkenlik gösterebilir. Kargo firmaları pazar ve resmi tatil günlerinde teslimat yapmadığı için söz konusu günlerde verdiğiniz siparişler bir sonraki iş gününde kargoya teslim edilir.

Bu Ürünün Yanında Alınan Diğer Ürünler

Bekle
Yükleniyor...